‘Zamanda Safranbolu’ Belgesel Filmin Galası Yapıldı


Türk belgesel sinemacılığının ustası olarak gösterilen ve 2004'te vefat eden Suha Arın'ın 1976 yılında hazırladığı, Altın Portakal Ödüllü "Safranbolu'da Zaman" belgeseli, Suha Arın'ın kardeşi Reha Arın ve öğrencileri Nesli Çölgeçen, Yalçın Yelence ve Kemal Sevimli tarafından 42 yıl sonra "Zamanda Safranbolu" olarak yeniden çekilirken, filminin Safranbolu Galası yapıldı.


Karabük Üniversitesi (KBÜ) Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonu'nda yapılan gala gecesine Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, kurum müdürleri, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı ve iş adamı Şefik Dizdar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, film ekibi ve davetliler katıldı.


Galada konuşan Kemal Sevimli; ”Süha Arın gibi bir üstadın öğrencisi olmak ve böylesi bir belgeseli çekme fırsatı bulmak bizlere büyük onur ve gurur vermiştir. Ben çekimler esnasında bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. 42 yıl önce yaptığımız Safranbolu’da Zaman filminin ekibi, Zamanda Safranbolu’yu yaptı. Bu bütünüyle bir vefa çalışması. 42 yıl sonra Süha Arın Hocamıza bir vefa çalışması olarak yeniden bir araya gelerek ismini Safranbolu’da Zaman’dan alarak Zamanda Safranbolu olarak çektik” dedi.


Safranbolu kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ise ; “Zamanda Safranbolu belgeseli ile bizler 42 yılda nereye geldiğimizi görmüş oluyoruz. Tabi Safranbolu’da Zaman belgeseli bize 1976 yılında hangi durumda olduğumuzu gösterirken, Zamanda Safranbolu’da nereden nereye geldiğimiz göstermesi açısından çok önemli. Sadece bu yönüyle değil geleceğimizin hangi istikamette olması açısından da önemli. Hepimiz biliyoruz ki birçok yer kendi anlamının çok daha ötesinde yerleri işaret eder. İşte Safranbolu da sadece bir ilçe olmanın ötesinde yalnızca Türkiye’de değil Dünyada da Korumacılığın Başkenti, restorasyon ve şehir kültürü denildiğinde Safranbolu akla geliyor” dedi.


Safranbolu’nun isim ötesindeki bu algı gibi rahmetli Süha Arın’ın “Safranbolu’da Zaman” belgeseli de sadece bir belgesel olmanın ötesinde bir uyanışı ve uyandırmayı temsil etmiştir diyerek konuşmasına devam eden Ürkmezer; “Bu uyanış sayesinde Safranbolu, sadece Türkiye’de değil tüm Dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. O yüzden inşallah Safranbolu’da Zaman belgeselinin belgesel sinema üzerinden tüm dünyada yaratığı etki gibi Zamanda Safranbolu belgeseli de bundan sonra Safranbolu için çalışan ve çalışacak olan herkes için bir rehber özelliği taşıyacaktır. Bu belgeselde emeği geçen başta Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı üyelerine, belgeselin Yönetmeninden kurgulayıcısına, seslendirene, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, olmazsa olmaz her iki belgeselin asıl oyuncusu olan Safranbolu kültürü ve Safranbolululara teşekkür ediyorum” diye konuştu.


“Zamanda Safranbolu" Belgesel filmin gösteriminin ardından kürsüye gelen Karabük Valisi Fuat Gürel; “ İyi ki Karabük'e gelmişim, iyi ki Safranbolu’nun Karabük'ün bir parçası olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında "Safranbolu'yu koruyanlar aslında sizlersiniz, Safranbolulular olmasaydı belki Safranbolu bu duruma gelmezdi. Biraz önce izlediğimiz ve 1976 yılında çekilen görüntülerdeki gibi olmuş olsaydı özellikle Safranbolu'nun tarihi kısmının yerle bir olduğunu görürdük. Ama Allah'tan bir belgesel çekilmiş ve o dönemin yöneticilerine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Çünkü o kıvılcımı yakmamış olsalardı belki bugün bunları konuşmuyor olacaktık, birçok kentte olduğu gibi yok olan bir tarihi konuşacaktık. Ülkemizin ve dünyanın gözbebeği bir şehirde yaşadığımızı, bir müze kentte olduğumuzu tarihi çarşıda gezerken anlıyoruz. Geçmişte olduğu gibi çok büyük emek sarf eden Safranboluluların bundan sonra ki süreçte de bu şehrin geleceğe taşınması adına güzel işler yapacağına canı gönülden inanıyorum.1976 yılında çekilen "Safranbolu'da Zaman" ve aynı zamanda günümüzü belki de geleceğe taşıyan "Zamanda Safranbolu" Belgeselini çeken emektarlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum."diye konuştu.


Yayınlanma tarihi: 17/01/2019

Diğer Haberler

Başkan Elif Köse Öğrencileri Ağırladı

Prof. Dr. Sabri Ülgener Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri 10. Sınıf Öğrencileri Safranbolu Beledi...

Ürkmezer Vatandaş Odaklı Proje Ödülünü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Elinden Aldı

Safranbolu Kaymakamlığı tarafından Safranbolu Acil Destek Projesi (SADEP), Adana Valiliğinin (Güney Adana Kalkınma Prog...

Geleneksel Pazartesi Duaları Devam Ediyor

Safranbolu’da geleneksel hale gelen ve her Pazartesi sabahı Sanayi Bölgesinde gerçekleşen sabah duaları yoğu...

SADEP Safranbolulu Vatandaşların Taleplerini Yerine Getiriyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatı ile projelendirilen ve projeye bağlı 15 k...

Ürkmezer, Ekiplerimiz 24 Saat Görev Başında

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü t...

Pazartesi Duaları Devam Ediyor

Safranbolu Sanayinde geleneksel hale gelen Pazartesi Duaları devam ediyor. Duaya, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse v...

Safranbolu'ya Turist Akını

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Safranbolu, hafta sonu ile 29 Ekim Cumh...

Dünya Miras Kenti’nin Kırmızı Altını Safran Projesi Hayata Geçti

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ( BAKKA ) tarafından ilana çıkılan; 2018 Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsam...

Halk Günü Toplantıları Sürüyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in başkanlığında gerçekleşen,  her haft...

Safranbolu Belediyesinden Duyarlı Hizmet

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in uygulamaya koyduğu duyarlı projeler arasında yer ...

SAKEM Geleneksel Yemek Yarışması Başvuruları Başladı

Safranbolu Belediyesine bağlı Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) tarafından her yıl düzenlenen ‘’Gelene...

SAKEM Yılsonu Etkinlikleri Devam Ediyor

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve Yılsonu Sergi ve Şenlikleri ile büy&u...

Ürkmezer, ‘Sorunları İstişare İçerisinde Çözüme Kavuşturuyoruz’

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatları ile başlayan ve her hafta gerçe...

Safranbolu Bayrama Hazır

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse  “Tarihi, doğası, kültürü ve misafirperver insanı ile b...

Tarihi Konaklar Yangına Karşı Korunacak Paylaştır

Dünya Miras Şehirleri Listesinde yer alan Safranbolu’da tarihi binaların yangınlara karşı korunmasına ilişkin AB...

Ürkmezer, Safranbolu İMKB Öğrencileri İle Buluştu

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, geçtiğimiz aylarda İstanbul’da düzenlene...

Safranbolu’da Camiler Gül Suyu İle Yıkanıyor

Safranbolu’daki Camiler ve Cami avluları Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından tem...

CHP İl Yönetiminde Başkan Köse’ye Ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, İl Yönetimi, Merkez İlçe Başkanı Musta...

Safranbolu’da 12 Mart Coşkusu

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulünün 98. yılı ve M. Akif Ersoy’u Anma Programı Fethi Toker Güzel Sa...

Çok Daha Temiz Bir Çevre İçin

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, atık pilleri toplayarak çevre kirliliğine engel olm...