UNESCO’da 24. Yıl


Safranbolu’ nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınışının 24. yıl dönümü dolayısıyla İMKB Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası ve Safranbolu Belediyesi Müzik Okulu Öğrencileri tarafından konser düzenlendi.

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konsere Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve eşi Miray Ürkmezer, İl Emniyet Müdür Vekili Osman Gül, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Safranbolu'da koruma sürecinin anlatıldığı programda Safranbolu Belediyesi Müzik Okulu öğrencileri solo performanslarını sergiledi. Safranbolu’da koruma sürecinin anlatımının ardından açılış konuşmasını yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Safranbolu'yu korumak ve geleceğe taşımak için yapılan çalışmaları izledik. Bizler ister yerel yönetici ister genel idareci olalım, bu değerlerin şerefini, onurunu ve bilincini taşımamız gerekiyor” dedi.

Safranbolu halkının her yaşında bilinçli bir şekilde bu kültürel mirası, doğal mirası, sokaklarıyla, çeşmeleriyle her zaman korumuş ve geleceğe aktarmayı bildiğini ifade eden Ürkmezer; “  Bize düşen görevde bunları daha da iyi hale getirerek gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bizler bütün paydaşlarımızla her kurumun her sivil toplum kuruluşunun desteğini alıyoruz. Bize destek veren bütün paydaşlarımıza, Safranbolu halkına teşekkür ediyorum. Çalışmalar artarak devam edecek” diye konuştu. Devletin Safranbolu'ya çok büyük destek verdiğini kaydeden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer; “ Tüm Devlet büyüklerimize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca milyonları ağırlayan, büyük misafirperverlik gösteren Safranbolu'ya da teşekkür ediyorum.

Safranbolu Dünyaya örnek olmaya devam edecektir. İnşallah gelecek nesiller sadece bugünkü haliyle değil daha korunmuş halini görecektir. Dünya Miras Kenti Safranbolu'muzun UNESCO'ya dahil oluşunun 24 yılını kutluyor, başta Sayın Valimiz olmak üzere bizleri bu gün yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum" dedi. Safranbolu'nun 24 sene önce UNESCO Dünya Mirası listesine alınarak hak ettiği unvana sahip olduğunu ifade eden Karabük Valisi Fuat Gürel ise yaptığı konuşmada; "Koruma aşamalarını tescil etmek adına güzel bir aşama kaydetmiştir. 

Sokaklarında gezdiğinizde 3 bin yıllık tarihi barındıran bir kenti, özellikle 600 yıllık Osmanlı şehrini görmektesiniz. Atalarımızın ne kadar güzel eserler bıraktığını, sokakların sizi içine alıp eskilere götürdüğünü görebileceğiniz bir şehir. Safranbolu'nun avantajı, bundan yüz sene önce Safranbolu'da yaşayan insanların şehirlerine önem vererek,  koruma düşüncesiyle planlar yapıp günümüze kadar,  hem yöneticileriyle hem de halkın bizzati kendisinin peyderpey restorasyon çalışmalarını hayata geçirmesi denebilir.  Dünyada 20 şehirde böyle bir alt yapı görebiliyoruz,  ünü ülkemizin dışına taşınan bir şehirden bahsediyoruz. Bu hususlarda yöneticilerimizin önderlik yapması çok önemli, ancak bu hususta Safranboluluların çok büyük gayreti olduğu aşikârdır. 

Safranbolu bütünüyle korunan bir şehir ve bundan sonraki süreçte de bütüncül korunma planlarının bozulmadan uygulanması ve gelecek nesillere,  aldığımız korunmuş Safranbolu'nun daha da geliştirilerek taşınması gerekmektedir.   Safranbolu'nun UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmasının 24. yıl dönümünü tebrik ediyorum. İnşallah bu koruma mekanizmasının üzerine bizlerde bir şeyler koymaya devam edeceğiz” dedi.  

Protokol konuşmalarının ardından İMKB Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası tarafından konser verildi. Ayakta alkışlanan konserin ardından sahneye çıkan Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve Eşi Miray Ürkmezer Orkestra Şefi Serdar Yayla, orkestra üyeleri ve solistleri tebrik ederek çiçek takdim ettiler. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.


Yayınlanma tarihi: 18/12/2018

Diğer Haberler

Ürkmezer “Çocuklarımızın Her Gününün Bayram Sevinci İçerisinde Geçmesini Diliyorum”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile Belediye Başkanlığı Makamına gelen öğrenciler, makamı Sa...

Ürkmezer: Altyapı Kaynaklı Su Sorununu Asgariye İndireceğiz

Safranbolu’da Karasu hattında arıza kaynaklı meydana gelen su kesintisinin ardından Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Ba...

Kirkille Ortaokulunda Tübitak 4006 Bilim Fuarı

Safranbolu Kirkille Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Tuba Güner önderliğinde öğrencileri tarafından 4006...

Ürkmezer ‘ Safranbolu Uğruna Yorulmaya Devam Edeceğiz’

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi (SAKEM)&rsquo...

Ürkmezer, Tarihi Çarşı’daki Bayan Esnaflar ile Buluştu

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer,  tarihi çarşıda hizmet veren bayan esnaflar bir...

Safranbolu Belediyesi Ailelerin Mutluluğuna Ortak Oluyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’in başlattığı "Hoş Geldin Bebek" projesi kapsamında ...

Ürkmezer Her Pazartesi Vatandaşları Dinliyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer,  vatandaşların sorunlarını dinlemeye devam ediyor. ...

Başkan Köse, Köyiçi Mahallesi Sakinleri İle Buluştu

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, ilçenin en eski mahallelerinden birisi olan Köyiçi’nde mah...

Köy Muhtarlarından Ürkmezer’e Teşekkür Ziyareti

Yoğun iş temposundan fırsat buldukça İlçeye bağlı köyleri ziyaret eden, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye...

Çözümü Vatandaşlarımızla İstişare Yaparak Üretiyoruz

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, uzun süredir devam eden ve vatandaşlarla bire bir g&ou...

Safranbolu’da Kaymakamlık ve Belediye Bayan Personeli Kahvaltıda Buluştu

Safranbolu Kaymakamlığı ve Safranbolu Belediyesinde görev yapan bayanlar Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. F...

27. Dönem Uzman Erbaşlar Yemin Töreni Yapıldı

Safranbolu 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığında 27. Dönem Asayiş Branşı Uzman Erbaş ve Sahil Güvenlik Komuta...

2019’un İlk Mahalle İftarı Cemal Caymazda Verildi

Safranbolu’da geleneksel hale gelen, mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini, birlik ve beraberliği...

Galibiyet Serisi Devam Ediyor

Karabük 1. Amatör Ligdeki başarılı temsilcimiz Safranbolu Belediye Spor, ilçemizin bir başka başarılı tak...

İftar Sofrasına Yoğun İlgi

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Korumanın Başkenti Safranbolu’da geleneksel hale gelen İftar Sofrası, Safranbolu ...

Uzman Erbaşlar Mezun Oldu

Safranbolu 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığında düzenlenen asayiş kursuna katılan 2 bin 493 uzman erbaş mezun old...

Ürkmezer'in Taziye Mesajı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, İstanbul'da meydana gelen helikopter kazasında şehit d&uum...

Safranbolu’da Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

Osmanlı’nın Parmak İzi Safranbolu’da Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Safranbolu Şehitlik...

Ramazan Akşamları Başlıyor

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Misak-ı Milli Meydanında akşam namazın...

Safranbolu’da Su Şebekeleri Yenileniyor

Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPA) altında eş finansmanı sağlana...