UNESCO’da 24. Yıl


Safranbolu’ nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınışının 24. yıl dönümü dolayısıyla İMKB Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası ve Safranbolu Belediyesi Müzik Okulu Öğrencileri tarafından konser düzenlendi.

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konsere Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve eşi Miray Ürkmezer, İl Emniyet Müdür Vekili Osman Gül, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Safranbolu'da koruma sürecinin anlatıldığı programda Safranbolu Belediyesi Müzik Okulu öğrencileri solo performanslarını sergiledi. Safranbolu’da koruma sürecinin anlatımının ardından açılış konuşmasını yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Safranbolu'yu korumak ve geleceğe taşımak için yapılan çalışmaları izledik. Bizler ister yerel yönetici ister genel idareci olalım, bu değerlerin şerefini, onurunu ve bilincini taşımamız gerekiyor” dedi.

Safranbolu halkının her yaşında bilinçli bir şekilde bu kültürel mirası, doğal mirası, sokaklarıyla, çeşmeleriyle her zaman korumuş ve geleceğe aktarmayı bildiğini ifade eden Ürkmezer; “  Bize düşen görevde bunları daha da iyi hale getirerek gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bizler bütün paydaşlarımızla her kurumun her sivil toplum kuruluşunun desteğini alıyoruz. Bize destek veren bütün paydaşlarımıza, Safranbolu halkına teşekkür ediyorum. Çalışmalar artarak devam edecek” diye konuştu. Devletin Safranbolu'ya çok büyük destek verdiğini kaydeden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer; “ Tüm Devlet büyüklerimize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca milyonları ağırlayan, büyük misafirperverlik gösteren Safranbolu'ya da teşekkür ediyorum.

Safranbolu Dünyaya örnek olmaya devam edecektir. İnşallah gelecek nesiller sadece bugünkü haliyle değil daha korunmuş halini görecektir. Dünya Miras Kenti Safranbolu'muzun UNESCO'ya dahil oluşunun 24 yılını kutluyor, başta Sayın Valimiz olmak üzere bizleri bu gün yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum" dedi. Safranbolu'nun 24 sene önce UNESCO Dünya Mirası listesine alınarak hak ettiği unvana sahip olduğunu ifade eden Karabük Valisi Fuat Gürel ise yaptığı konuşmada; "Koruma aşamalarını tescil etmek adına güzel bir aşama kaydetmiştir. 

Sokaklarında gezdiğinizde 3 bin yıllık tarihi barındıran bir kenti, özellikle 600 yıllık Osmanlı şehrini görmektesiniz. Atalarımızın ne kadar güzel eserler bıraktığını, sokakların sizi içine alıp eskilere götürdüğünü görebileceğiniz bir şehir. Safranbolu'nun avantajı, bundan yüz sene önce Safranbolu'da yaşayan insanların şehirlerine önem vererek,  koruma düşüncesiyle planlar yapıp günümüze kadar,  hem yöneticileriyle hem de halkın bizzati kendisinin peyderpey restorasyon çalışmalarını hayata geçirmesi denebilir.  Dünyada 20 şehirde böyle bir alt yapı görebiliyoruz,  ünü ülkemizin dışına taşınan bir şehirden bahsediyoruz. Bu hususlarda yöneticilerimizin önderlik yapması çok önemli, ancak bu hususta Safranboluluların çok büyük gayreti olduğu aşikârdır. 

Safranbolu bütünüyle korunan bir şehir ve bundan sonraki süreçte de bütüncül korunma planlarının bozulmadan uygulanması ve gelecek nesillere,  aldığımız korunmuş Safranbolu'nun daha da geliştirilerek taşınması gerekmektedir.   Safranbolu'nun UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmasının 24. yıl dönümünü tebrik ediyorum. İnşallah bu koruma mekanizmasının üzerine bizlerde bir şeyler koymaya devam edeceğiz” dedi.  

Protokol konuşmalarının ardından İMKB Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası tarafından konser verildi. Ayakta alkışlanan konserin ardından sahneye çıkan Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve Eşi Miray Ürkmezer Orkestra Şefi Serdar Yayla, orkestra üyeleri ve solistleri tebrik ederek çiçek takdim ettiler. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.


Yayınlanma tarihi: 18/12/2018

Diğer Haberler

Babasultan Mahallesinde İftar Bereketi

Safranbolu Belediyesi ve hayırsever vatandaşlar işbirliği ile gerçekleştirilen Mahalle İftarlarının dün akşa...

Mahalle İftarları Barış Mahallesinde Devam Etti

Safranbolu Geleneksel Mahalle İftarları arış Mahallesinde bulunan Taş Harman Parkında verilen iftar yemeği ile devam etti....

Vatandaşlarımızın Acı Gününde de Yanındayız

Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü cenaze evlerine ziyarette bulunarak vatand...

Ağaç Budama Çalışmaları Başlatıldı

Safranbolu Belediyesi  Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı park ve bahçeler amirliği bünyesind...

Mahalle İftarları Atatürk ve Yeni Mahalle İle Devam Etti

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen, hayırsever vatandaşlar tarafından desteklenen Mahalle İftarlarının d&uum...

Ürkmezer, KÖYDES Projelerini İnceledi

Safranbolu kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih ÜRKMEZER, Safranbolu Köylere Hizmet Götürme Birliği M&...

Kaymakamlık ve Belediye Personeli İftarda Buluştu

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve eşi Miray Ürkmezer’in ev sahipliğinde ger&cce...

Tarihi Çarşı Esnafımızın Dikkatine

Dünya Mirası ve en çok merak edilen kentler arasında yer alan Safranbolu’muz her yıl yüz binlerce yerli ...

Bakan Yardımcıları Şehidin Mezarını Ziyaret Etti

Hafta sonunu Safranbolu’da geçiren 10 Bakan Yardımcısı, Afrin Şehidi Astsubay Kıdemli Çavuş Ömer Bi...

Geleceğin İzcileri Yetişiyor

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Türkiye İzcilik Federasyonu paydaşlığında, Safranbolu Belediyesi ve Gen&...

Ramazan Akşamları Başlıyor

Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Misak-ı Milli Meydanında akşam namazın...

Safranbolu Bir Kez Daha Ulusal Basında

Osmanlının Parmak İzi Safranbolu, safranı, kültürü, tarihi, doğası ve korumacılıktaki önemli başarı...

Safranbolu’da Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Safranbolu’da 15-22 Nisan tarihle...

Ekipler Yağışlı Havaya Rağmen Çalışmaları Sürdürüyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı Asfalt Şantiye Amirliği yağışlı havaya rağmen ...

İşbaşı Eğitim Programı Sona Erdi

İşkur İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen İşbaşı Eğitim Programını başarı ile tamamlayan ku...

Ürkmezer Hastalara Allah’tan Şifa Diliyorum

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in uygulamaya koyduğu projeler arasında yer alan Hasta...

Ürkmezer’in Anneler Günü Mesajı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Anneler Günü münasebeti ile yayımladığı me...

Safranbolu Belediyesinden Kandil Simidi İkramı

Safranbolu Belediyesi tarafından Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında gerçekleştirilen kandil simidi ikramı vatandaşla...

Hastanede Yatan Hastalar Ürkmezer’e Teşekkür Etti

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatı ile uygulamaya koyulan Hastanede yatan has...

EMİTT 2019'un Gözdesi Yine Safranbolu   

Bu yıl 23. kez düzenlenen ve dinyanın en önemli fuarları arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Sey...