Safranbolu’da Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı


Osmanlı’nın Parmak İzi Safranbolu’da Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Safranbolu Şehitlik Anıtı ve Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesinde Düzenlenen Törenlerle Kutlandı.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in yanı sıra, 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı J. Albay İsa Çakmak, İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Burak Ören, İlçe Emniyet Müdürü Osman Gül,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, İlçe Müftüsü İsmail Temur, Şehit aileleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Kamu Kurumlarını İdarecileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Safranbolu Kaymakamlığı ve Safranbolu Belediyesinin çelenk sunumu ile başlayan program,  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okuması ile devam etti.

İlçe Müftüsü İsmail Temur tarafından Çanakkale Şehitlerimiz için okunan duanın ardından Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer tarafından anı defteri imzalandı.

Ürkmezer anı defterine şunları yazdı; “ Zaferin 104. Yılında Çanakkale’de yatan yüz binlerce şehidimizi rahmet ve hayırla yad ederken, mukaddes vatan için canlarını seve seve veren kahramanlık, fedakarlık, iman ve cesaret abidesi aziz şehitlerimizin huzurunda bulunmanın heyecanı içerisindeyiz.

Üzerinde yaşadığımız vatan toprakları kolay elde edilmemiştir. Bu toprakların vatanlaşması, hepsi birbirinden kanlı olaylara ve nesile mal olmuş,  tarih süreci ifade etmektedir. Yüce ulusumuz, tarih boyunca hiçbir milletin esareti altında yaşamamış, üzerinde yaşadığı toprağı namus bilip, onu canı pahasına korumuştur. Bu nedenle tarihin her sayfasında Türk’ün örnek zaferlerini bulmak ve görmek mümkündür. Türk için askerlik kutsal bir görev, Şehitlik ve Gazilik ise en büyük rütbedir. Tarihin her döneminde milletimiz vatan ve millet sevgisini şehitlik unvanı ile taçlandırmak isteyen, cephede arkadaşını kaybettiğinde kendisi yaşadığı için üzülen kahramanlardan olmuştur. Mukaddes vatan topraklarını kucaklayan, vatanımızın özgürlüğü uğrunda gözünü kırpmadan canını seve seve feda eden aziz şehitlerimiz; Sizlerden devraldığımız özgür semalar uğrunda verilen mücadeledeki azim ve kararlılığımız bir bayrak olarak daima nesilden nesile yükseklerde dalgalanacaktır. Uğrunda canlarınızı feda ettiğiniz kutsal vatan topraklarının özgür yaşaması için gerektiğinde seve seve canımızı feda edeceğimizden emin olarak ebedi istirahatgahınızda sonsuza kadar rahat uyuyunuz.”

Ürkmezer’in anı defterini yazması ve okumasının ardında çektirilen hatıra fotoğrafının ardından Şehit mezarları ziyaret edildi.

Şehitlikte düzenlenen programın hemen ardından Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi Anma programı ve tiyatro gösterimine geçildi.

Programın açış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “ Umudun bittiği yerde imanın, gücün bittiği yerde azmin, silahın olmadığı yerde yüreğin coştuğu, dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanı ile sulandığı, bir toplumun millete dönüştüğü 18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin bekası ve mutluluğu için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş yüz binlerce milli kahraman, ilahi bir mücadele gücü ile milletimizi yüceltme ülküsünün ihtişamlı ve mukaddes bir hatırasıdır. Bilinmelidir ki Bu vatanı korumanın bedelini kanla ve canla ödeyen bir millet, bundan sonra da aynı şuurla her türlü saldırıyı bertaraf edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle: 18 Mart Çanakkale Zaferini kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve topraklarımızı vatan kılan aziz Şehit ve Gazilerimizin manevi hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

Konuşmanın ardından Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Zaferini konu alan tiyatro oyununa geçildi.

İzleyenler tarafından büyük beğeni toplayan oyunun ardından ise Çanakkale Zaferi nedeni ile düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.

Programın ardından kısa bir açıklama yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Çanakkale Zaferinin Korumanın Başkenti Safranbolu’da her yıl aynı coşku ile kutlandığını, Öğrenciler tarafından hazırlanan gösteri de bu coşkuya ortak oldu. Gençlerimizi muhteşem performanslarından dolayı kutluyorum.”

Ürkmezer şöyle devam etti; “ “Binlerce yıllık şanlı tarihe sahip Milletimizin,"Çanakkale Geçilmez" diyerek tarihin akışını değiştiren kahramanların evlatları olarak bugün bizler bu topraklar üzerinde geleceğe yürümekteyiz. Çanakkale’de kazanılan zaferle ortaya konulan millet olma bilinci kurtuluş savaşında da meşale olmuş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz Atatürk'ün önderliğinde nihai zafere ulaşmıştır. Adeta kendi küllerinden yeniden dirilişinin sembolüdür. Çanakkale kahramanlarımızın şahlanışını kendimize şiar edinerek, Türkiye'yi büyütmeye, güçlendirmeye, tarihine, kültürüne ve medeniyetine yaraşır bir şekilde ülkemizi yüceltmeye, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumaya devam edeceğiz.

Bu duygularla Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümünü kutluyor, 104 yıl önce Çanakkale’de istiklal ve istikbal mücadelesi veren Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.


Yayınlanma tarihi: 18/03/2019

Diğer Haberler

Ürkmezer “Çocuklarımızın Her Gününün Bayram Sevinci İçerisinde Geçmesini Diliyorum”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile Belediye Başkanlığı Makamına gelen öğrenciler, makamı Sa...

Başkan Köse’nin Berat Kandili Mesajı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Berat Kandili nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Köse mesajında, Be...

Ekipler Yağışlı Havaya Rağmen Çalışmaları Sürdürüyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı Asfalt Şantiye Amirliği yağışlı havaya rağmen ...

Bu Ağaçların Gölgesi Hepimize Yeter

Dünya Ormancılık ve Yaşlılara Saygı Haftası nedeni ile binlerce fidan toprakla buluştu. Geçtiğimiz yıl Safra...

Okumanın Yaşı Yok

Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Okuma-Yazma kurslarında eğitimlerini tamamlayan 1....

'Dünya Miras Kenti'nin Kırmızı Altını Safran’ Tarla Günü Düzenlendi

Safranbolu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Dünya Miras Kentinin K...

Ürkmezer, İtfaiye Binası İnşaatında İncelemelerde Bulundu

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, yapımına devam edilen yeni İtfaiye binası inşaatında in...

Tarihi Çarşıda Gece Mesaisi

Safranbolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Tarihi Çarşıda yıkama çalışm...

19. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Basına Tanıtıldı

Kültürel Miras ve Korumacılık ana temasıyla 6-8 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 19. Uluslarara...

Belediyeden Kandil Simiti İkramı

Safranbolu Belediyesi tarafındanı Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı ve Tarihi Çarşıda bulunan Kazdağlıoğlu Meydanın...

Ürkmezer, Gençlerimizi Tebrik Ediyorum

4. kez İl Şampiyonu olan Kanuni Ortaokulu Futsal Takımı Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer&rs...

Açı Kolejinden Ürkmezer’e Ziyaret

Karabük’ün ilk ve tek konsept okulu olarak 2019-2020 eğitim yılında hizmet vermeye başlayacak olan ve bu s&uu...

Safranbolu Turizmine Önemli Katkı

Safranbolu Belediyesi tarafından hazırlanan ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2016 yılı Küçük &Oum...

Safranbolu’da 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeni ile tüm yurtta olduğu gibi Korumanın Başk...

İlçe İdare Şube Başkanları Toplantısı Yapıldı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer başkanlığında Safranbolu Halk Kütüphanesi Topla...

Safranbolu’da Cami Avlularından Gül Kokusu Yükseliyor

Safranbolu’daki Camiler ve Cami avluları Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer'in talimatı i...

Genç Emirkan Son Yolculuğuna Uğurlandı

İlçemizde beden eğitimi dersinde maç yaptığı sırada kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden 11. sını...

Ürkmezer, Ekiplerimiz 24 Saat Görev Başında

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü t...

SAKEM’de Kağıtlar esnetilerek boyut kazandırılır

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) İlçe Milli Eğitim Müdürl&u...

Çakır’dan Başkan Köse'ye Hayırlı Olsun Ziyareti

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu...