Safranbolu’da Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı


Osmanlı’nın Parmak İzi Safranbolu’da Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Safranbolu Şehitlik Anıtı ve Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesinde Düzenlenen Törenlerle Kutlandı.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in yanı sıra, 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı J. Albay İsa Çakmak, İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Burak Ören, İlçe Emniyet Müdürü Osman Gül,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, İlçe Müftüsü İsmail Temur, Şehit aileleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Kamu Kurumlarını İdarecileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Safranbolu Kaymakamlığı ve Safranbolu Belediyesinin çelenk sunumu ile başlayan program,  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okuması ile devam etti.

İlçe Müftüsü İsmail Temur tarafından Çanakkale Şehitlerimiz için okunan duanın ardından Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer tarafından anı defteri imzalandı.

Ürkmezer anı defterine şunları yazdı; “ Zaferin 104. Yılında Çanakkale’de yatan yüz binlerce şehidimizi rahmet ve hayırla yad ederken, mukaddes vatan için canlarını seve seve veren kahramanlık, fedakarlık, iman ve cesaret abidesi aziz şehitlerimizin huzurunda bulunmanın heyecanı içerisindeyiz.

Üzerinde yaşadığımız vatan toprakları kolay elde edilmemiştir. Bu toprakların vatanlaşması, hepsi birbirinden kanlı olaylara ve nesile mal olmuş,  tarih süreci ifade etmektedir. Yüce ulusumuz, tarih boyunca hiçbir milletin esareti altında yaşamamış, üzerinde yaşadığı toprağı namus bilip, onu canı pahasına korumuştur. Bu nedenle tarihin her sayfasında Türk’ün örnek zaferlerini bulmak ve görmek mümkündür. Türk için askerlik kutsal bir görev, Şehitlik ve Gazilik ise en büyük rütbedir. Tarihin her döneminde milletimiz vatan ve millet sevgisini şehitlik unvanı ile taçlandırmak isteyen, cephede arkadaşını kaybettiğinde kendisi yaşadığı için üzülen kahramanlardan olmuştur. Mukaddes vatan topraklarını kucaklayan, vatanımızın özgürlüğü uğrunda gözünü kırpmadan canını seve seve feda eden aziz şehitlerimiz; Sizlerden devraldığımız özgür semalar uğrunda verilen mücadeledeki azim ve kararlılığımız bir bayrak olarak daima nesilden nesile yükseklerde dalgalanacaktır. Uğrunda canlarınızı feda ettiğiniz kutsal vatan topraklarının özgür yaşaması için gerektiğinde seve seve canımızı feda edeceğimizden emin olarak ebedi istirahatgahınızda sonsuza kadar rahat uyuyunuz.”

Ürkmezer’in anı defterini yazması ve okumasının ardında çektirilen hatıra fotoğrafının ardından Şehit mezarları ziyaret edildi.

Şehitlikte düzenlenen programın hemen ardından Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi Anma programı ve tiyatro gösterimine geçildi.

Programın açış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “ Umudun bittiği yerde imanın, gücün bittiği yerde azmin, silahın olmadığı yerde yüreğin coştuğu, dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanı ile sulandığı, bir toplumun millete dönüştüğü 18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin bekası ve mutluluğu için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş yüz binlerce milli kahraman, ilahi bir mücadele gücü ile milletimizi yüceltme ülküsünün ihtişamlı ve mukaddes bir hatırasıdır. Bilinmelidir ki Bu vatanı korumanın bedelini kanla ve canla ödeyen bir millet, bundan sonra da aynı şuurla her türlü saldırıyı bertaraf edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle: 18 Mart Çanakkale Zaferini kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve topraklarımızı vatan kılan aziz Şehit ve Gazilerimizin manevi hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

Konuşmanın ardından Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Zaferini konu alan tiyatro oyununa geçildi.

İzleyenler tarafından büyük beğeni toplayan oyunun ardından ise Çanakkale Zaferi nedeni ile düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.

Programın ardından kısa bir açıklama yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Çanakkale Zaferinin Korumanın Başkenti Safranbolu’da her yıl aynı coşku ile kutlandığını, Öğrenciler tarafından hazırlanan gösteri de bu coşkuya ortak oldu. Gençlerimizi muhteşem performanslarından dolayı kutluyorum.”

Ürkmezer şöyle devam etti; “ “Binlerce yıllık şanlı tarihe sahip Milletimizin,"Çanakkale Geçilmez" diyerek tarihin akışını değiştiren kahramanların evlatları olarak bugün bizler bu topraklar üzerinde geleceğe yürümekteyiz. Çanakkale’de kazanılan zaferle ortaya konulan millet olma bilinci kurtuluş savaşında da meşale olmuş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz Atatürk'ün önderliğinde nihai zafere ulaşmıştır. Adeta kendi küllerinden yeniden dirilişinin sembolüdür. Çanakkale kahramanlarımızın şahlanışını kendimize şiar edinerek, Türkiye'yi büyütmeye, güçlendirmeye, tarihine, kültürüne ve medeniyetine yaraşır bir şekilde ülkemizi yüceltmeye, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumaya devam edeceğiz.

Bu duygularla Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümünü kutluyor, 104 yıl önce Çanakkale’de istiklal ve istikbal mücadelesi veren Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.


Yayınlanma tarihi: 18/03/2019

Diğer Haberler

Temizlik İşleri Durak Yıkama Çalışmalarını Hızlandırdı

Safranbolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, Başkan Köse’nin talimatıyla...

Halk Günü Toplantılarının 2.si Düzenlendi

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile başlayan Halk Toplantısı’nın ikincisi Belediye Mecl...

Gezici İlaçlama Çalışmaları Devam Ediyor

Safranbolu Belediyesi Park ve Bahçeler Amirliği ekipleri Safranbolu genelinde kış öncesi ilaçlama çal...

Köse’den Başkök’e Hayırlı Olsun Ziyareti

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı J. Kdm. Albay Hasan Başkök’ü z...

Kırgızistan Oş Şehri İle Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı

Kırgızistan Oş Şehri Meclis Başkanı, Meclis Üyeleri ile birlikte kentimize ziyarete geldiler. Belediye Başkan Yardım...

Halk Masası; “Çözüm Üretiyoruz”

Safranboluda yaşama bilincini geliştirmek ve kent kimliğinin oluşmasında izlenecek iletişimde halkla ilişkiler faaliyetleri...

BAŞKAN KÖSE; “BELEDİYEMİZ SABOTE EDİLİYOR”

Başkan Köse geldiği dönemden bu yana özellikle boş konteynerlerin yanına çöp bırakılması konusun...

3.SAFRAN FESTİVALİ’NE GÜNLER KALA

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı tarafından düzenlenen ve Safranbolu’ya gönül vermiş tüm s...

ÖRNEK MARKA ŞEHİR SAFRANBOLU

Korumanın başkenti olarak anılan Dünya Miras Kenti Safranbolu’muz, mimari ve kültürel olarak korunması se...

HAYIR ÇARŞISI KIŞ SEZONU AÇILDI

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Hayır Çarşısı vatandaşlarımızın k...

KBÜ Kültür, Bilim, İnovasyon, Spor, Sanat Günleri Başladı

KBÜ Sağlık ve Kültür Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen KBÜ Kültür, Bilim, İno...

Halk Günü Toplantıları Başladı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile 10 Ekim Perşembe ( bugün) başlayan Halk Günü...

Bağlar’da Su Arkları Aslına Uygun Olarak Restore Edilecek

Safranbolu Bağlar Bölgesinde geleneksel kültürümüzün ve tarihin ayrılmaz bir parçası olan ...

Başkan Köse Çalışmaları Yakından Takip Ediyor

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse belediye birimleri tarafından gerçekleştirilen çalışmaları yakınd...

Köse 'Evlatlarımıza Sağlıklı, Başarılı Bir Ömür Diliyorum'

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatları ile ilçede ikamet eden ve yeni bebek sahibi olan vatand...

Başkan Köse Halkla Buluşuyor

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile gerçekleştirilecek olan Halk Günü Toplantı...

Safranbolu’da İçme Suyu Temiz

Safranbolu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü su analizleri teknik personel tarafından periyodik olarak...

Başkan Köse, Pazar Yerinde İncelemelerde Bulundu

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Kapalı Perşembe Pazarında incelemelerde bulundu. Belediye Başkan Yardımcısı ...

Köyiçi’nde Çalışmalar Devam Ediyor

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile Köyiçi Mevkiinde başlatılan çalışmalar...

Safranbolu'nun Tarihsel ve Doğal Sit Alanı İlan Edilişinin 43. Yılı

Safranbolu’nun 8 Ekim 1976 yılında Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından “Tarihsel ve ...