Safranbolu’da Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı


Osmanlı’nın Parmak İzi Safranbolu’da Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Safranbolu Şehitlik Anıtı ve Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesinde Düzenlenen Törenlerle Kutlandı.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in yanı sıra, 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı J. Albay İsa Çakmak, İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Burak Ören, İlçe Emniyet Müdürü Osman Gül,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, İlçe Müftüsü İsmail Temur, Şehit aileleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Kamu Kurumlarını İdarecileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Safranbolu Kaymakamlığı ve Safranbolu Belediyesinin çelenk sunumu ile başlayan program,  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okuması ile devam etti.

İlçe Müftüsü İsmail Temur tarafından Çanakkale Şehitlerimiz için okunan duanın ardından Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer tarafından anı defteri imzalandı.

Ürkmezer anı defterine şunları yazdı; “ Zaferin 104. Yılında Çanakkale’de yatan yüz binlerce şehidimizi rahmet ve hayırla yad ederken, mukaddes vatan için canlarını seve seve veren kahramanlık, fedakarlık, iman ve cesaret abidesi aziz şehitlerimizin huzurunda bulunmanın heyecanı içerisindeyiz.

Üzerinde yaşadığımız vatan toprakları kolay elde edilmemiştir. Bu toprakların vatanlaşması, hepsi birbirinden kanlı olaylara ve nesile mal olmuş,  tarih süreci ifade etmektedir. Yüce ulusumuz, tarih boyunca hiçbir milletin esareti altında yaşamamış, üzerinde yaşadığı toprağı namus bilip, onu canı pahasına korumuştur. Bu nedenle tarihin her sayfasında Türk’ün örnek zaferlerini bulmak ve görmek mümkündür. Türk için askerlik kutsal bir görev, Şehitlik ve Gazilik ise en büyük rütbedir. Tarihin her döneminde milletimiz vatan ve millet sevgisini şehitlik unvanı ile taçlandırmak isteyen, cephede arkadaşını kaybettiğinde kendisi yaşadığı için üzülen kahramanlardan olmuştur. Mukaddes vatan topraklarını kucaklayan, vatanımızın özgürlüğü uğrunda gözünü kırpmadan canını seve seve feda eden aziz şehitlerimiz; Sizlerden devraldığımız özgür semalar uğrunda verilen mücadeledeki azim ve kararlılığımız bir bayrak olarak daima nesilden nesile yükseklerde dalgalanacaktır. Uğrunda canlarınızı feda ettiğiniz kutsal vatan topraklarının özgür yaşaması için gerektiğinde seve seve canımızı feda edeceğimizden emin olarak ebedi istirahatgahınızda sonsuza kadar rahat uyuyunuz.”

Ürkmezer’in anı defterini yazması ve okumasının ardında çektirilen hatıra fotoğrafının ardından Şehit mezarları ziyaret edildi.

Şehitlikte düzenlenen programın hemen ardından Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi Anma programı ve tiyatro gösterimine geçildi.

Programın açış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “ Umudun bittiği yerde imanın, gücün bittiği yerde azmin, silahın olmadığı yerde yüreğin coştuğu, dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanı ile sulandığı, bir toplumun millete dönüştüğü 18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çanakkale Zaferi, vatanın ve milletin bekası ve mutluluğu için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş yüz binlerce milli kahraman, ilahi bir mücadele gücü ile milletimizi yüceltme ülküsünün ihtişamlı ve mukaddes bir hatırasıdır. Bilinmelidir ki Bu vatanı korumanın bedelini kanla ve canla ödeyen bir millet, bundan sonra da aynı şuurla her türlü saldırıyı bertaraf edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle: 18 Mart Çanakkale Zaferini kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve topraklarımızı vatan kılan aziz Şehit ve Gazilerimizin manevi hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

Konuşmanın ardından Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Zaferini konu alan tiyatro oyununa geçildi.

İzleyenler tarafından büyük beğeni toplayan oyunun ardından ise Çanakkale Zaferi nedeni ile düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol tarafından verildi.

Programın ardından kısa bir açıklama yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Çanakkale Zaferinin Korumanın Başkenti Safranbolu’da her yıl aynı coşku ile kutlandığını, Öğrenciler tarafından hazırlanan gösteri de bu coşkuya ortak oldu. Gençlerimizi muhteşem performanslarından dolayı kutluyorum.”

Ürkmezer şöyle devam etti; “ “Binlerce yıllık şanlı tarihe sahip Milletimizin,"Çanakkale Geçilmez" diyerek tarihin akışını değiştiren kahramanların evlatları olarak bugün bizler bu topraklar üzerinde geleceğe yürümekteyiz. Çanakkale’de kazanılan zaferle ortaya konulan millet olma bilinci kurtuluş savaşında da meşale olmuş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz Atatürk'ün önderliğinde nihai zafere ulaşmıştır. Adeta kendi küllerinden yeniden dirilişinin sembolüdür. Çanakkale kahramanlarımızın şahlanışını kendimize şiar edinerek, Türkiye'yi büyütmeye, güçlendirmeye, tarihine, kültürüne ve medeniyetine yaraşır bir şekilde ülkemizi yüceltmeye, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumaya devam edeceğiz.

Bu duygularla Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümünü kutluyor, 104 yıl önce Çanakkale’de istiklal ve istikbal mücadelesi veren Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.


Yayınlanma tarihi: 18/03/2019

Diğer Haberler

Vatandaşlardan SADEP'e İlgi yoğun

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatı ile projelendirilen ve Projeye bağlı 15 k...

Halk Günü Toplantıları Devam Ediyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in başkanlığında her hafta Pazartesi günleri sa...

Başkan Köse, Basın Mensupları İle Buluştu

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi ( SAKEM ) Aslanlar Şubesinde bir ray...

SAKEM, Hayatın Her Alanında

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi ...

Kadın İnceliği Filografi Sanatına Yansıtılıyor

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) İlçe Milli Eğitim Müdürl&u...

Toplu Sözleşme İmzalandı

Safranbolu Belediyesi ve Belediye – İş Sendikası arasında 01.01.2018 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu s&o...

Şehit Ailelerine Mezar Yeri Tahsisi Kararı Alındı

Şehit ailelerinin 1. derecedeki yakınlarına Safranbolu Belediyesi şehir mezarlığından  3 kişilik ücretsiz yer ta...

Ceylan ve Ürkmezer, Cam Teras Çevre Yolu Çalışmasını Yerinde İnceledi

Çevre ve Şehircilik eski Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ü...

Soğuksu Yenicespor 0 - 6 Safranbolu Belediyespor

Safranbolu Belediye Spor deplasmanda konuk olduğu Soğuksu Yenice Sporu 2. yarıda Özcan, İkbal, İnanç ve Berkay'ı...

DUYURU

Dünyanın en çok ilgi gören Turizm Fuarları arasında önemli bir yeri olan EMITT Fuarı 25-28 Ocak 2018 tar...

Ramazan Akşamlarında İlahi Esintiler

Safranbolu Belediyesi tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Geleneksel Ramazan Akşamları her akşam ...

SAKEM Organik Tarım Üretiyor

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) yüzlerce farklı branşta ücretsiz ...

Safranbolu sanayi sitesinde geleneksel hale gelen Pazartesi duaları devam ediyor.

Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer,  Emniyet Müd&u...

Başkan Köse Türsab’ın İftarına Katıldı

Türsab Batı Karadeniz BTK tarafından Karabük ve Bartın İlleri seyahat acentelerine yönelik iftar yemeği dü...

Belediyeden Kandil Simidi İkramı

Safranbolu Belediyesi Tarafından Miraç Kandili nedeni ile Safranbolulu vatandaşlara kandil simidi ikramında bulunuldu.Sa...

Başkan Köse, Köyiçi Mahallesi Sakinleri İle Buluştu

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, ilçenin en eski mahallelerinden birisi olan Köyiçi’nde mah...

Kadro Başvurularında Son Tarih 11 Ocak

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, taşeron işçilerin kadro başvurularında kayıtları...

Ürkmezer, Öğrencilerle İftarda Buluştu

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Safranbolu Esentepe Mahallesinde bulunan KYK Yurdunda kalan ...

Aileler Ramazan Akşamlarında Mutlu

Safranbolu Geleneksel Ramazan Akşamları etkinlikleri ara vermeden devam ediyor. Ramazan ayı süresince Misak-ı Milli De...

Projeler Durmuyor

Akçasu Mahallesinde 17 evin restorasyonu yapılacak. Geçtiğimiz aylarda tamamlanarak Safranbolu’da turizme k...