Ovacuma’da Fidanlar Toprakla Buluştu


Safranbolu Orman işletme Müdürlüğü tarafından Orman Haftası nedeni ile Ovacuma İlkokulunda düzenlenen törende fidanlar toprakla buluştu.

Programa, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, eşi Miray Ürkmezer, 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı J. Albay İsa Çakmak, İlçe Jandarma Komutanı J. Yzb. Burak Ören, İl Emniyet Müdürü Osman Gül, Orman İşletme Müdürü Sema Altunay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, öğretmen ve öğrenciler ile orman işletmesi personeli katıldı.

Okul toplantı salonunda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Akif Çömez, okulun Kaymakamlık başta olmak üzere diğer kurumlarında destekleri ile çok büyük bir değişime ve gelişime sahne olduğunu, bu nedenle başta Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer beyefendi olmak üzere emeği olan herkese teşekkürlerini iletti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş ise,  Dünyanın en kıymetli etkenlerinden birisi olan ormanlarımız ekolojik yaşamın sürdürülmesi ve devamında da önemli bir yere sahip. Bunun yanı sıra dünyadaki teknolojik gelişmeler ormanlarımızı tehtid altında bırakmaktadır. Bu tehdidin bertaraf etmek için ise bu hazineye sürekli yenilerinin eklenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda Orman Haftası çerçevesinde hem bu bilincin oluşturulması hem de geleceğe bu hazinenin aktarılmasının anlamlı olduğunu düşünmekteyim. Konu ile ilgili Sayın Kaymakamımızın artarak devam eden destekleri bulunmakta” dedi.

21 Martın tüm Dünyada Dünya Ormancılık Günü olarak, Orman Genel Müdürlüğünün de bu haftayı Orman Haftası olarak kutladığını, Orman Haftası nedeni ile çeşitli etkinlikler yapıldığını belirten Orman İşletme Müdürü Sema Altunay’da yaptığı konuşmada,” Bu yıl etkinlikler için Ovacuma İlkokulunu seçtik ve okulumuzun bahçesine öğrencilerimiz 100 adet fidan diktiler. Eminim ki çocuklarımız bu fidanlar gözü gibi bakacaklardır. Yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde hayata geçirilen ve Safranbolu’muzun Pilot İlçe seçildiği Sıfır Atık projesi kapsamında Sayın Kaymakamımız ve değerli eşlerinin başlatmış olduğu 5 Şişe Getir, Bez Çantayı Götür kampanyası ile Safranbolu’muzda doğanın korunması ile ilgili çok ciddi bir destek sağlamışlardır. Bu nedenle kendilerine şükranlarımı sunuyor, çocuklarımıza bırakacağımız en güzel mirasın ormanlar olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi bizle Safranbolu’da da çeşitli etkinliklerle bu haftayı değerlendirmeye çalışıyoruz. En iyi değerlendirme de çocuklarla oluyor. Çünkü çocuklara ormanı, ağaç sevgisini ne kadar erken yaşta aşılarsanız, onları ne kadar çok erken yaşta orman ve ağaçla tanıştırırsak biliyoruz ki bu güne kadar iyi bir şekilde gelen ormanlar gelecek nesillere de daha iyi bir şekilde ulaşacaktır. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl,  Fidanlar ve Çocuklar Birlikte Büyüyor Projesi çerçevesinde Safranbolu’muzda öğrenim gören tüm çocuklarımız için fidan diktik ve bir orman oluşturduk. Yine Orman İşletme Müdürlüğümüz sağ olsun oraya her geçen gün biraz daha fazla fidan dikerek katkıda bulunuyor” dedi.

Okul bahçelerinin daha da fazla ağaçla tanışması için çaba sarf ettiklerini kaydeden Ürkmezer; “ Bu vesile ile bu okulumuzda da 100 fidanı toprakla buluşturduk. Aslında en güzel etkinlik ve hediye bir fidanın hediye edilmesidir. Biz çeşitli vesilelerle Safranbolu’da fidan dağıtımları gerçekleştiriyoruz.

Geçtiğimiz hafta Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile hanımlara fidan hediye ettik. Yine Jandarmamız, Emniyetimiz yanı kısaca tüm kurumlarımız bunu yapıyor. Aslında ormanı koruma, ormana sahip çıkma bizim geleneğimiz de var. Bu Karabük gibi iller de daha çok var. Çünkü Karabük yüzde 72 ile orman oranı ile Türkiye’deki en yüksek il. Yine malumunuz Sayın Cumhurbaşkanımız, Ekim ayında bir ağaçlandırma kampanyası başlattı. Türkiye’de son 15 yılda dikilen fidan sayısını göz önünde bulundurursak ki, milyarlarca fidandan bahsediyoruz. Nasıl ki öğrenmenin yaşı toksa, ağaçlara sahip çıkmanın da yaşı yok. İnşallah çocuklarımız, gençlerimiz ormana, ağaca sahip çıkacaklardır. Orman Genel Müdürlüğünün 180 yılını kutluyor, hayırlı olsun diyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Orman ile ilgili sinevizyon gösterimi yapılırken, Orman haftası ile ilgili düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Protokol Üyeleri ve Ovacuma İlköğretim Okulu Öğrencileri okul bahçesine fidan diktiler.

İkramların ardından program sona erdi.


Yayınlanma tarihi: 22/03/2019

Diğer Haberler

Ürkmezer Tarihi Çarşı Esnafını Ziyaret Etti

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Tarihi Çarşıda hizmet veren esnafları ziyaret etti...

Şehit Ateşi Safranbolu’ya Düştü

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Afrin kentinde teröristlere yönelik yürüttüğü "Z...

Ürkmezer, Şehit Aileleri ve Gazilerle İftarda Bir Araya geldi

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri ile iftar yemeğind...

Ürkmezer, Yaşlı Büyüklerimizle Bir Araya Geldi

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Yaşlılara Saygı Haftası etkinlikleri kapsamında SAKEM&r...

Kağıt Rölyef Kursu Yoğun İlgi Görüyor

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) İlçe Milli Eğitim Müdürl&u...

Çalışmalar Tüm Hızıyla Sürüyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ve Asfalt Şantiye Amirliği Ekipleri tarafından mahalle ve ca...

Kardeş Şehir Okulları Bir Arada

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Kardeş Şehi...

Miray Ürkmezer, Kaymakamlık ve Bağlı Birimlerdeki Kadın Çalışanlarla Yemekte Buluştu

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in eşi Miray Ürkmezer, Safranbolu Kaymakamlığı,...

SAKEM’in Yılsonu Sergi Açılışı Kente Damgasını Vurdu

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi’’SAKEM’’ Her yıl gerçe...

Altunay Ürkmezer’i Ziyaret Etti

Safranbolu Orman İşletme Müdürü Sema Altunay ve Merkez Şefi Birol Şenel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Ba...

Başkan Köse, Anneler Gününde Şehit Annelerini Yalnız Bırakmadı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Anneler Gününde Şehit Anneleri ve Safranbolu’nun En Yaşlı Annele...

Safranbolu’da Hoş Geldin Bebek Projesi Başlatıldı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer, "Hoş Geldin Bebek" projesi ile yeni doğan bebeklerin aileleri...

Safranbolu’da 12 Mart Coşkusu

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulünün 98. yılı ve M. Akif Ersoy’u Anma Programı Fethi Toker Güzel Sa...

Hüseyin Çelebi ve Hacı Halil Mahalleleri İftarda Buluştu

Safranbolu Geleneksel Mahalle İftarları Hüseyin Çelebi ve Hacı Halil Mahalleleri ile devam etti. Mahalle sakinleri...

Ceylan ve Ürkmezer, Cam Teras Çevre Yolu Çalışmasını Yerinde İnceledi

Çevre ve Şehircilik eski Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ü...

Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı

Safranbolu Belediyesi ve Bem-Bir-Sen arasında memurların ekonomik hayat koşullarının iyileştirilmesine yönelik olan So...

Ahmet Usta Yangın İlk Müdahale Binası Hizmete Açıldı.

Safranbolu Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan, 2017 yılında yapımına başlanan ve 34...

Ürkmezer, Koruma Bölge Kurulu Toplantısına Katıldı

Safranbolu Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek ve Tarihi Çarşı bölgesinde bulunan 67 taşınmaz kü...

‘Dünya Miras Kenti’nin Kırmızı Altını Safran’ Projesi Hayata Geçiyor

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından ilana çıkılan; 2018 Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Safr...

SAKEM’in Akşam Kurslarına Yoğun İlgi

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) İlçe Milli Eğitim Müdürl&u...