Köprülü Mehmet Paşa Camii Yeniden İbadete Açıldı


Safranbolu’da restorasyon çalışmaları tamamlanan 358 yıllık tarihi Köprülü Mehmet Paşa Camii düzenlenen törenle yeniden ibadete açıldı.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Safranbolu’da 1661 yılında yaptırılan tarihi Köprülü Mehmet Paşa Camii Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2.5 yıllık restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından düzenlenen törenle yeniden ibadete açıldı.

Osmanlı Sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve 358 yıllık gibi bir geçmişe sahip tarihi camii daha önce 1970 ve 1995'te de restore edilmişti.

Tarihi çarşıda bulunan Caminin avlusunda yapılan törene, Karabük Valisi Fuat Gürel, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, AK Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Sefa Yılmaz, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Siyasi Parti Temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Kuranı Kerim Tilaveti ile başlayan törende konuşan Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem; ” Son 16 yıl içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak 5 bin 250 eserin restorasyonunu gerçekleştiren bir yapıya kavuştuk” dedi.  

“Safranbolu’da Bugüne Kadar 32 Eserin Restorasyonunu Gerçekleştirdik”

Ertem şöyle devam etti; “  16 yıl içerisinde müdürlük olarak 5 bin 250 eseri restore ettiklerini belirterek, “Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemimizin 2.yüzyıllık eylem projesi içerisinde yer alan Köprülü Mehmet Paşa Camii’nin açılışı için bulunuyoruz. Eskiden projesi bile çizilmekten imtina edilen veya cesaret edilemeyen bir pozisyonda bugün son 16 yıl içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak 5 bin 250 eserin restorasyonunu gerçekleştiren bir yapıya kavuştuk. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da restorasyonlar yapıyoruz. Biz Safranbolu’da bugüne kadar 32’e kadar eseri restorasyonunu gerçekleştirdik. Şuanda 5 eserimizin restorasyonu devam ediyor. Bunların içerisinde en önemli olan Dedeoğlu Camii’nin yapımını bu yıl tamamlayıp milletin istifadesine sunmayı düşünüyoruz. Bu vesile ile bizi ağırlayıp bu imkanları verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.”

Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu’nun özel bir yer olduğunu ifade ederek, “Safranbolulular bu şehri atalarınızdan nasıl aldıysanız o şekilde korumaya ve geliştirmeye, gelecek nesillere bırakmak için gayret içerisindesiniz. Ecdadımızın yaptığı bu gibi birçok eser var ilçemizde. Bu eserlerin zaman içerisinde yıpranması aşılması normal. Ama onun tekrar hayata kazandırılması, restorasyonunun yapılması gerekir. Bu bağlamda devletimize, Vakıflar Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kamu görevlisi olarak 26 yılda bu tür restorasyonların bu tür yatırımların çok daha iyi şartlarda olduğunu, daha fazla binanın eserin restore edildiğine şahitlik etiklerini dile getiren Karabük Valisi Fuat Gürel “Son bir yılda 5 adet kemer köprüyü restore ederek hem turizmimize hem de görsellik olarak ilimize sunmuş bulundular. Köprülü Mehmet Paşa Camii’de böyle bir eser. Hem ibadetimizi yapacağız hem de aynı zamanda şehrimize gelen birçok turist var. Dünyanın birçok yerinden misafirleri ağırlıyoruz. Onlarında aynı zamanda gelip bir cami nasıldır, 1600’lü yıllarda cami nasıl yapılmış onları görecekler. Güneş saati örnek bir eser. Onundan geleceğe açılması lazım. Muvakkithanemiz de özel bir bina. Onlarında korunması, işlevselleştirilmesi gerekir. İnşallah önümüzdeki süreçte değerlendirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“Ecdadın Nakış Bakış İşlediği Hali İle Tekrar Hazır Hale Getirildi”

Safranbolu’da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün restore ettiği çok eser olduğunu ifade eden AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, “Ecdadımızın yıllar önce vücuda getirdiği eser bugün eski hali ile şuanda hizmete hazır hale getirilmiştir. Hiçbir gelecek geçmişinden beslenmeden inşa edilemez. Bugün hizmete tekrar açılan bu eser geçmişteki haşmetini büyüklüğünü ecdadın nakış nakış işlediği hali ile tekrar hazır hale getirildi. Safranbolulu kardeşlerimiz haz ve huzur duyacaklardır. Safranbolu’daki eserler bize geçmişimizi hatırlatıyor. Camimizin Safranbolu’muza Karabük’ümüze ve çevremize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Eserlere Sahip Çıkmasını Bilmeliyiz”

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, bir dönem yurt içerisinde ata yadigarı eserlerin tamiratının yapılamadığını ve bugün hem yurt içerisinde hem de yurt dışında ataların miras olarak bırakmış olduğu eserleri tamir edebilmenin ve hizmete sunabilmenin çok güzel bir şey olduğunu kaydederek, “Köprülü Mehmet Paşa Camii buna örnektir. Hem böyle bir eseri bize bırakan, yapan dönemin insanlarının güzellikleri var hem de bu eserlerin bugün yapılabilmesini sağlayan bir hükümetimiz, bir vakıflar genel müdürlüğümüz var. Tamir yapmak, etmek ne kadar önemli ise, korumak da o kadar önemlidir. Hem eserlerimize sahip çıkmasını bilmeliyiz hem de bizlere hizmet eden, koruyan mücadele eden hükümet büyüklerimizi desteklemek zorundayız. Bugün 358 yıllık tarihi olan Köprülü Mehmet Paşa Camii 1661 yılında yapılmış ama bize örnek bir eserdir. Yeni yapılar ile kıyasladığımızda ve o dönem ki imkânları ortaya koyduğumuzda ne kadar güzel eserler yapılabildiğini göstermektedir. Bu eser tekrar kullanıma açılıyor ve hayırlara vesile olsun” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk’ün yaptığı duanın ardından protokol ve vatandaşlar Camiyi gezdikten sonra Cuma Namazı da burada kılındı.


Yayınlanma tarihi: 15/03/2019

Diğer Haberler

Temizlik İşleri Görev Başında

Safranbolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların temiz ve ferah bir şehirde nefes...

Başkan Köse Makedonya’da

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse bir dizi ziyaret için kardeş şehrimiz olan Makedonya’nın Ohri kentine...

Başkan Köse ‘Kimsenin Ekmeğiyle Oynama Gibi Bir Derdimiz Yok’

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden işten çıkarma konusuyla alakalı olarak, kendisine sorulan soru üzerine Saf...

Travel Turkey 2019’da Safranbolu Rüzgarı

Üyesi olduğumuz BAKAB (Batı Karadeniz Kalkınma Birliği) standında yerini alan ve büyük ilgi gören Safranb...

2. Günün Gözdesi Safranbolu

43 ülke ve 36 ilden gelen bin 300'e yakın katılımcısıyla kapılarını 13'üncü kez açan İzmir Travel T...

Safranbolu Belediyesi Hastaların Yanında

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile sürdürülen hastane ziyaretleri ara verilmeden ...

Su İşleri Müdürlüğü Gece de Görev Başında

Safranbolu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, gündüz olduğu kadar gece de ça...

Ekipler Gece Gündüz Demeden Çalışıyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri mesai mefhumu gözetmeden çalışmalarına d...

Başkan Köse Vatandaşları Dinlemeye Devam Ediyor

Safranbolu Belediyesi Meclis Salonunda devam eden Halk Günü Toplantılarında Başkan Köse vatandaşları dinlemeye...

Safranbolu, İzmir Travel Turkey Fuarında Yerini Aldı

Dünyayı İzmir'de buluşturan Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı, 43 ülke ve 36 ilden gelen bin 300'e yakın kat...

SAKEM’de Kursiyerler Mutlu

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi (...

Zabıta Ekiplerinden Dilencilere Yönelik Çalışma

Vatandaşların huzur ve refahını sağlamak için denetimlerini sıklaştıran Safranbolu Belediyesi Zabıta Müdü...

Başkan Köse’nin Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 1934 ...

Başkan Köse Ailelerin Mutluluklarına Ortak Oluyor

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Hoş Geldin Bebek Projesi kapsamında aileleri ziyaret etmeye, mutluluklarına ortak...

Kış Gelmeden Sen Gel

Safranbolu Belediyesi bünyesinde hizmet veren ve veren elle alan eli buluşturan Hayır Çarşısı çalışmalar...

Çalışmalar Devam Ediyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı Asfalt Şantiye Şefliği ekipleri çalışmalar...

Başkan Köse’den Mustafa Yolbulan’a Hayırlı Olsun Ziyareti

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, KARDEMİR AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan'ı ziyaret ederek hay...

Başkan Köse’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. &Cce...

Safranbolu Belediyesi Kışa Hazır

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, kış mevsimine hazır olduklarını bildirdi. Başkan Köse yaptığı a&ccedi...

Ekipler Çalışmalara Ara Vermiyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Asfalt Şantiye Amirliği ekipleri çalışmalarına ara ...