Köprülü Mehmet Paşa Camii Yeniden İbadete Açıldı


Safranbolu’da restorasyon çalışmaları tamamlanan 358 yıllık tarihi Köprülü Mehmet Paşa Camii düzenlenen törenle yeniden ibadete açıldı.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Safranbolu’da 1661 yılında yaptırılan tarihi Köprülü Mehmet Paşa Camii Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2.5 yıllık restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından düzenlenen törenle yeniden ibadete açıldı.

Osmanlı Sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve 358 yıllık gibi bir geçmişe sahip tarihi camii daha önce 1970 ve 1995'te de restore edilmişti.

Tarihi çarşıda bulunan Caminin avlusunda yapılan törene, Karabük Valisi Fuat Gürel, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, AK Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Sefa Yılmaz, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Siyasi Parti Temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Kuranı Kerim Tilaveti ile başlayan törende konuşan Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem; ” Son 16 yıl içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak 5 bin 250 eserin restorasyonunu gerçekleştiren bir yapıya kavuştuk” dedi.  

“Safranbolu’da Bugüne Kadar 32 Eserin Restorasyonunu Gerçekleştirdik”

Ertem şöyle devam etti; “  16 yıl içerisinde müdürlük olarak 5 bin 250 eseri restore ettiklerini belirterek, “Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemimizin 2.yüzyıllık eylem projesi içerisinde yer alan Köprülü Mehmet Paşa Camii’nin açılışı için bulunuyoruz. Eskiden projesi bile çizilmekten imtina edilen veya cesaret edilemeyen bir pozisyonda bugün son 16 yıl içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak 5 bin 250 eserin restorasyonunu gerçekleştiren bir yapıya kavuştuk. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da restorasyonlar yapıyoruz. Biz Safranbolu’da bugüne kadar 32’e kadar eseri restorasyonunu gerçekleştirdik. Şuanda 5 eserimizin restorasyonu devam ediyor. Bunların içerisinde en önemli olan Dedeoğlu Camii’nin yapımını bu yıl tamamlayıp milletin istifadesine sunmayı düşünüyoruz. Bu vesile ile bizi ağırlayıp bu imkanları verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.”

Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu’nun özel bir yer olduğunu ifade ederek, “Safranbolulular bu şehri atalarınızdan nasıl aldıysanız o şekilde korumaya ve geliştirmeye, gelecek nesillere bırakmak için gayret içerisindesiniz. Ecdadımızın yaptığı bu gibi birçok eser var ilçemizde. Bu eserlerin zaman içerisinde yıpranması aşılması normal. Ama onun tekrar hayata kazandırılması, restorasyonunun yapılması gerekir. Bu bağlamda devletimize, Vakıflar Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kamu görevlisi olarak 26 yılda bu tür restorasyonların bu tür yatırımların çok daha iyi şartlarda olduğunu, daha fazla binanın eserin restore edildiğine şahitlik etiklerini dile getiren Karabük Valisi Fuat Gürel “Son bir yılda 5 adet kemer köprüyü restore ederek hem turizmimize hem de görsellik olarak ilimize sunmuş bulundular. Köprülü Mehmet Paşa Camii’de böyle bir eser. Hem ibadetimizi yapacağız hem de aynı zamanda şehrimize gelen birçok turist var. Dünyanın birçok yerinden misafirleri ağırlıyoruz. Onlarında aynı zamanda gelip bir cami nasıldır, 1600’lü yıllarda cami nasıl yapılmış onları görecekler. Güneş saati örnek bir eser. Onundan geleceğe açılması lazım. Muvakkithanemiz de özel bir bina. Onlarında korunması, işlevselleştirilmesi gerekir. İnşallah önümüzdeki süreçte değerlendirmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“Ecdadın Nakış Bakış İşlediği Hali İle Tekrar Hazır Hale Getirildi”

Safranbolu’da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün restore ettiği çok eser olduğunu ifade eden AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, “Ecdadımızın yıllar önce vücuda getirdiği eser bugün eski hali ile şuanda hizmete hazır hale getirilmiştir. Hiçbir gelecek geçmişinden beslenmeden inşa edilemez. Bugün hizmete tekrar açılan bu eser geçmişteki haşmetini büyüklüğünü ecdadın nakış nakış işlediği hali ile tekrar hazır hale getirildi. Safranbolulu kardeşlerimiz haz ve huzur duyacaklardır. Safranbolu’daki eserler bize geçmişimizi hatırlatıyor. Camimizin Safranbolu’muza Karabük’ümüze ve çevremize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Eserlere Sahip Çıkmasını Bilmeliyiz”

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, bir dönem yurt içerisinde ata yadigarı eserlerin tamiratının yapılamadığını ve bugün hem yurt içerisinde hem de yurt dışında ataların miras olarak bırakmış olduğu eserleri tamir edebilmenin ve hizmete sunabilmenin çok güzel bir şey olduğunu kaydederek, “Köprülü Mehmet Paşa Camii buna örnektir. Hem böyle bir eseri bize bırakan, yapan dönemin insanlarının güzellikleri var hem de bu eserlerin bugün yapılabilmesini sağlayan bir hükümetimiz, bir vakıflar genel müdürlüğümüz var. Tamir yapmak, etmek ne kadar önemli ise, korumak da o kadar önemlidir. Hem eserlerimize sahip çıkmasını bilmeliyiz hem de bizlere hizmet eden, koruyan mücadele eden hükümet büyüklerimizi desteklemek zorundayız. Bugün 358 yıllık tarihi olan Köprülü Mehmet Paşa Camii 1661 yılında yapılmış ama bize örnek bir eserdir. Yeni yapılar ile kıyasladığımızda ve o dönem ki imkânları ortaya koyduğumuzda ne kadar güzel eserler yapılabildiğini göstermektedir. Bu eser tekrar kullanıma açılıyor ve hayırlara vesile olsun” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk’ün yaptığı duanın ardından protokol ve vatandaşlar Camiyi gezdikten sonra Cuma Namazı da burada kılındı.


Yayınlanma tarihi: 15/03/2019

Diğer Haberler

Başkan Köse’den Vali Gürel’e ziyaret

31 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonucu Safranbolu Belediye Başkanlığına seçilen Elif Köse, Belediye Mec...

UNESCO’da 24. Yıl

Safranbolu’ nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Miras Liste...

Safranbolu’da "Müzekent Huzur Uygulaması"

24.02.2018 Cumartesi günü Safranbolu’da umuma açık yerler, dernekler ve lokaller tek tek kontrol edildi.Sa...

Okullarda Sinema Gösterimleri Başladı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatı ile başlayan ve Safranbolu’daki t&uu...

SAKEM Yılsonu Etkinlikleri Devam Ediyor

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren ve Yılsonu Sergi ve Şenlikleri ile büy&u...

Ürkmezer İlçe Milli Eğitim Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer , Karabük Milli Eğitim Müdürlüğünde...

Ekipler Aralıksız Çalışıyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı Asfalt Şantiyesi Amirliği ekipleri tarafından kent...

Yaz Okulu Öğrencilerinden Muhteşem Final

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi ...

Safranbolu Belediyesi Doğumdan Ölüme Kadar Vatandaşın Yanında

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’in başlattığı "Hoş Geldin Bebek" projesi ile yeni do...

SAKEM - 125 Kurs 2900 Kursiyer

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi&n...

Safranbolu Turizm Sezonuna Hızlı Girdi

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yen alan "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan, Osmanlı mimarisini yansıtan ev ve konak...

Afrin’den Askerimizden Mesaj Var

Suriye'nin Afrin bölgesinde yürütülen "Zeytin Dalı" harekâtında görev alan askerlerimize destek o...

Yazıköy Yolunda Asfalt Çalışmaları Başladı

Yazıköy’ü Safranbolu – Kastamonu yoluna bağlayan bölümde asfalt çalışmaları başladı...

SAKEM’de Yaz Şenliği Programı Gerçekleşecek

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) İlçe Halk Eğitim Merkezi ve İl&ccedi...

Safranbolu’da Bağımlılıkla Mücadele Kararı Alındı

Yapılan toplantıda her türlü bağımlılığın bir hastalık olduğu ve kişilere, topluma zararının mutlaka olaca...

Muhteşem Konser Meydanları Doldurdu

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında 2 büyük konserd...

Halk Günü Buluşmaları Devam Ediyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in başkanlığında her hafta pazartesi günleri sa...

Başkan Köse Orucunu Vatandaşlarla Birlikte Açtı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse orucunu, Safranbolu Belediyesi ve hayırsever vatandaşlar paydaşlığında her ak...

Yeni yılda Anlamlı ziyaret

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in Eşi Miray Ürkmezer ve İlçe Emniyet M&uu...

Ürkmezer “Aynı Azim ve Şevkle Hizmetlerimize Devam Ediyoruz”

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer her hafta düzenli olarak sürdürülen Halk G...