Emanetim Safranbolu Belgesel Film Galası Yapıldı


Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesine dâhil oluşunun 25. yılı münasebeti ile ilan edilen “2019 Karabük Kültür Buluşmaları ve Sanat Buluşmaları” kapsamında, TRT tarafından hazırlanan ve Yönetmenliğini Nuh Bağcı’nın yaptığı “Emanetim Safranbolu” adlı belgesel filmin gala gösterimi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.


Gala programına, Karabük Valisi Fuat Güler, Mülkiye Başmüfettişi İzzettin Küçük, Karabük Milletvekilleri Niyazi Güneş ve Hüseyin Avni Aksoy, Vali yardımcısı İsmail Bayata, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, TRT Genel Müdür yardımcısı Tuncay Yürekli, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Siyasi Parti ve STK Temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
Verilen kokteylin ardından Gala Programının açılış konuşmasını yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesine dâhil oluşunun 25. Yılı ve Karabük Kültür Buluşmaları ve Sanat Buluşmaları münasebeti ile TRT tarafından hazırlanan Emanetim Safranbolu belgesel film galası için bir aradayız” dedi.


Hazırlanan belgeselde birçok insanın emeği olduğunu, yine bu belgeselin Safranbolu’nun UNESCO Miras Listesine girmesinde önemli bir faaliyet alanı olan kültür sanat etkinliklerinde önemli bir nokta olduğunu ifade eden Ürkmezer; “ bu belgeselin hayata geçmesinde elbet ki en büyük destek Kültür ve Turizm Bakanlığından geldi. Yine TRT’nin desteği ve bu projeyi sahiplenmesi bizim için çok önemli. Bu, TRT’nin bir Dünya Miras Kenti olan Safranbolu’ya verdiği önemi gösteriyor. Bu vesile ile Safranbolu’yu tüm dünyaya tanıtmak için emek harcaması bizleri ziyadesi ile mutlu ediyor. Bu nedenle en başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile TRT’ye teşekkür ediyorum. Yine başta Sayın Yönetmenimiz olmak üzere bütün ekibin büyük emekleri var. Onlara teşekkür ediyorum. Şu an Rize Valisi olarak görev yapan Sayın Kemal Çeber’e teşekkür ediyorum. Aytekin Kuş ve İbrahim Canpulat beyefendinin emeği büyüktür. Elbette ki Karabük Valiliği ve Kültür Turizm Müdürlüğüne, Safranbolu halkına ve Safranbolu’nun bu gün Dünya Miras Listesine girmesinde vesile olan bütün Safranbolulu hemşerilerime teşekkürü borç biliyorum ” diye konuştu.


Yaklaşık 2 yıldır Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı görevini ifa ettiğini belirten Ürkmezer; “ Safranbolu’da görev yapmak benim için çok büyük bir gurur ve onur. İnşallah gelecek kuşaklara da bizler aldığımızdan daha iyisini bırakmak nasip olur. Bu belgeselin gelecek kuşaklara güzel bir hatıra olacağına inanıyor, bu vesile ile bir kez daha emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Daha önce Safranbolu Kaymakamlığı ve Karabük Valiliği görevlerinde bulunmuş olan İzzettin Küçük ise “Safranbolu’ya bir daha gelmek ve sizlerle birlikte olmak gerçekten mutluluk verici. İnsanı tazeliyor, yeniliyor, güçlendiriyor. Buraya gelen herkesin de bunu hissettiğini düşünüyorum Tarihi bir yere gelmek sadece tarihi bir eseri görmek değildir. İlk görüşte o dinginliği, huzuru, sükûneti hissediyorsunuz. Çünkü bu şehri inşa eden akıl bunların üzerine kurmuştur bu şehri. Burada görev yaptığım süre zarfında hep bunu gördüm. Komşuya olan saygıyı gördüm. Bu şehir kaderine el koymuş, bu şehrin bütün heybeti ile ayakta durması için hayatını adamış insanlarla bu güne gelmiş. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlıklı bir ömür diliyorum. Ben bu vesile ile böyle güzel bir programa davet ettikleri için Sayın Valimize, Rize Valimize, TRT’nin Sayın Genel Müdür Yardımcımıza, Turizm Bakanlığımıza, çok değerli Kaymakamımıza ve bu şehrin insanlarına teşekkür ediyorum” dedi.


TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli ise yaptığı konuşmada, “ Öncelikle böylesi tarihi güzelliklere sahip olan Safranbolu’ya bizleri davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. TRT olarak bizler geçmişte olduğu gibi bu günde kültürü, geleneği ve sanatı yayarak ülke mirasını yeni nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Ülkemizin kadım tarihinden, milletimizin ruh ve gönül dünyasından beslenen TRT, Türk Milletini tarih boyunca güçlü ve yıkılmaz kılan güçlerin başında milli ve manevi değerlerin de geldiğini bilerek hareket ediyor. Ekimizden aldığım bilgilerden de Safranbolu’da güzel ve bereketli bir çekim süreci geçirmişler. Bu nedenle ayrıca mutluyuz. Belgeselin ortaya çıkmasın emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Rize Valisi Kemal Çeber’in anlamlı mesajının ardından son olarak Karabük Valisi Fuat Gürel konuştu.
Göreve başlayalı yaklaşık 5 ay olduğunu ifade eden Gürel, “ Safranbolu ne söylenirse az diyebileceğimiz kıymetli bir yer. Zamanımızın büyük bir bölümünü o tarihi kentin içerisinde geçirdiğimiz eşsiz bir kent. Böyle bir kentin kaybolmasını önleyen Safranbolululara ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bu güzel belgesel eğer ortaya çıkmışsa, bu güzel belgeselin malzemesini koruyan zamanın Belediye Başkanlarını, Kaymakamlarını, yöneticilerini yad etmek istiyorum. Bakınız Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde yüksek binalardan yakınırken Safranbolu ve Beypazarı’ndan söz etti. Bu şehirleri yeniden kuramazsınız. Bu şehirler geçmişimizden bizlere emanet bırakıldı. İnşallah gelecek nesillere de aynı şekilde ulaştırmak gayretindeyiz. Bu belgesel de onu göreceğimizi umut ediyorum. Bu tür çalışmaların hazırlanmasında pek çok kişinin emeği var. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, TRT Genel Müdürlüğümüze, Kaymakamlığımıza, Belediye Başkanlığımıza, değerli yönetmenimize, Aytekin Kuş beyefendiye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum “ dedi.


Konuşmaların ardından TRT tarafından hazırlanan Yönetmenliğini Nuh Bağcının üstlendiği “ Emanetim Safranbolu “ belgesel filmi izlendi.
Uzun süre alkışlanan Emanetim Safranbolu Belgesel Filminin ardından TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli, Yapım Aslı Çatay Giray, Yönetmen Nuh Bağcı, Kameramanlar Çetin Altunsoy ve Aziz Danyıldız ve Kurgu Ülkü Kartal Yerli'ye Protokol Üyeleri tarafından plaket takdim edildi.


Yayınlanma tarihi: 14/03/2019

Diğer Haberler

Ürkmezer, Safranbolu İMKB Öğrencileri İle Buluştu

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, geçtiğimiz aylarda İstanbul’da düzenlene...

Hastalara Moral Ziyaretleri Devam Ediyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in uygulamaya koyduğu, hastanede tedavi gören hast...

Kamuoyuna Duyurulur

Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde yaklaşık 7 yıldır görev yapmakta olan, bu sürenin...

Ürkmezer’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile bir me...

Safranbolu Şehidinin Mevlidine Akın Etti

TSK'nın Afrin'deki Zeytin Dalı Harekâtı sırasında terör saldırısında Şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli &Cced...

Amacımız Safranbolulu Vatandaşlarımıza Hizmetin En Kalitelisini Vermek

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatları ile başlayan ve ilk günden bu yan...

Ramazan Akşamları Dolu Dolu Başladı

Safranbolu Belediyesi tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilen Ramazan Akş...

Safranbolu’da Okuma Yazma Seferberliği Devam Ediyor

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi ( SA...

CHP Eskipazar İlçe Başkanlığından Başkan Köse’ye Hayırlı Olsun Ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi Eskipazar İlçe Başkanı Mehmet Uslu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Safranbolu Belediye Baş...

Türkiye’de İlk: Sıfır Atık Projesi”nde Safranbolu Pilot İlçe Seçildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bu sene bir milyona yakın turistin ziyaret ettiği Safranbolu'daki önemli ...

Kaymakamlar Evi'nin Restorasyonuna 600 Bin Lira Kaynak

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve ‘Korumanın Başkenti’ olarak anılan Safranbolu’da bulunan tari...

Safranbolu Belediyesi Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkılıyor

Safranbolu Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan sokak kedilerinin barınmaları için portat...

Ürkmezer, Otogarda Taksici Esnafını Ziyaret Etti

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Safranbolu Şehirler Arası Otobüs Terminalinde hizmet v...

Safranbolu Belediyesinde Eğitim Seminerleri Düzenlendi

Taşeron kadro sınavlarının ardından 696 Kanun Hükmünde Kararname (KHK )kapsamında taşeron İşçilerin kadr...

Hasta Ziyaretleri Ara Vermeden Devam Ediyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatı ile başlayan hasta ziyaretlerine ara veri...

Ramazan Davulcularına Kimlikleri Dağıtıldı

2019 yılı Ramazan ayı boyunca İlçemiz genelinde Ramazan davulu çalacak olan personellere bir yıl geçerl...

Safranbolu’da Hoş Geldin Bebek Projesi

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatı ile başlatılan "Hoş Geldin Bebek" projesi ...

CHP Milletvekili Aksoy Başkan Köse’yi Ziyaret Etti

Cumhuriyet Halk Partisi Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy beraberinde CHP İl Başkanı Abdullah Çakı...

Dünya Miras Kenti Safranbolu Bayrama Hazır

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer;  “Osmanlı mimarisini geçmişten bu gü...

19 Mayıs Başkan Damla Yalın Oldu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti ile Atatürk Anadolu Lisesi öğ...