Emanetim Safranbolu Belgesel Film Galası Yapıldı


Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesine dâhil oluşunun 25. yılı münasebeti ile ilan edilen “2019 Karabük Kültür Buluşmaları ve Sanat Buluşmaları” kapsamında, TRT tarafından hazırlanan ve Yönetmenliğini Nuh Bağcı’nın yaptığı “Emanetim Safranbolu” adlı belgesel filmin gala gösterimi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.


Gala programına, Karabük Valisi Fuat Güler, Mülkiye Başmüfettişi İzzettin Küçük, Karabük Milletvekilleri Niyazi Güneş ve Hüseyin Avni Aksoy, Vali yardımcısı İsmail Bayata, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, TRT Genel Müdür yardımcısı Tuncay Yürekli, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Siyasi Parti ve STK Temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
Verilen kokteylin ardından Gala Programının açılış konuşmasını yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesine dâhil oluşunun 25. Yılı ve Karabük Kültür Buluşmaları ve Sanat Buluşmaları münasebeti ile TRT tarafından hazırlanan Emanetim Safranbolu belgesel film galası için bir aradayız” dedi.


Hazırlanan belgeselde birçok insanın emeği olduğunu, yine bu belgeselin Safranbolu’nun UNESCO Miras Listesine girmesinde önemli bir faaliyet alanı olan kültür sanat etkinliklerinde önemli bir nokta olduğunu ifade eden Ürkmezer; “ bu belgeselin hayata geçmesinde elbet ki en büyük destek Kültür ve Turizm Bakanlığından geldi. Yine TRT’nin desteği ve bu projeyi sahiplenmesi bizim için çok önemli. Bu, TRT’nin bir Dünya Miras Kenti olan Safranbolu’ya verdiği önemi gösteriyor. Bu vesile ile Safranbolu’yu tüm dünyaya tanıtmak için emek harcaması bizleri ziyadesi ile mutlu ediyor. Bu nedenle en başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile TRT’ye teşekkür ediyorum. Yine başta Sayın Yönetmenimiz olmak üzere bütün ekibin büyük emekleri var. Onlara teşekkür ediyorum. Şu an Rize Valisi olarak görev yapan Sayın Kemal Çeber’e teşekkür ediyorum. Aytekin Kuş ve İbrahim Canpulat beyefendinin emeği büyüktür. Elbette ki Karabük Valiliği ve Kültür Turizm Müdürlüğüne, Safranbolu halkına ve Safranbolu’nun bu gün Dünya Miras Listesine girmesinde vesile olan bütün Safranbolulu hemşerilerime teşekkürü borç biliyorum ” diye konuştu.


Yaklaşık 2 yıldır Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı görevini ifa ettiğini belirten Ürkmezer; “ Safranbolu’da görev yapmak benim için çok büyük bir gurur ve onur. İnşallah gelecek kuşaklara da bizler aldığımızdan daha iyisini bırakmak nasip olur. Bu belgeselin gelecek kuşaklara güzel bir hatıra olacağına inanıyor, bu vesile ile bir kez daha emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Daha önce Safranbolu Kaymakamlığı ve Karabük Valiliği görevlerinde bulunmuş olan İzzettin Küçük ise “Safranbolu’ya bir daha gelmek ve sizlerle birlikte olmak gerçekten mutluluk verici. İnsanı tazeliyor, yeniliyor, güçlendiriyor. Buraya gelen herkesin de bunu hissettiğini düşünüyorum Tarihi bir yere gelmek sadece tarihi bir eseri görmek değildir. İlk görüşte o dinginliği, huzuru, sükûneti hissediyorsunuz. Çünkü bu şehri inşa eden akıl bunların üzerine kurmuştur bu şehri. Burada görev yaptığım süre zarfında hep bunu gördüm. Komşuya olan saygıyı gördüm. Bu şehir kaderine el koymuş, bu şehrin bütün heybeti ile ayakta durması için hayatını adamış insanlarla bu güne gelmiş. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlıklı bir ömür diliyorum. Ben bu vesile ile böyle güzel bir programa davet ettikleri için Sayın Valimize, Rize Valimize, TRT’nin Sayın Genel Müdür Yardımcımıza, Turizm Bakanlığımıza, çok değerli Kaymakamımıza ve bu şehrin insanlarına teşekkür ediyorum” dedi.


TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli ise yaptığı konuşmada, “ Öncelikle böylesi tarihi güzelliklere sahip olan Safranbolu’ya bizleri davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. TRT olarak bizler geçmişte olduğu gibi bu günde kültürü, geleneği ve sanatı yayarak ülke mirasını yeni nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Ülkemizin kadım tarihinden, milletimizin ruh ve gönül dünyasından beslenen TRT, Türk Milletini tarih boyunca güçlü ve yıkılmaz kılan güçlerin başında milli ve manevi değerlerin de geldiğini bilerek hareket ediyor. Ekimizden aldığım bilgilerden de Safranbolu’da güzel ve bereketli bir çekim süreci geçirmişler. Bu nedenle ayrıca mutluyuz. Belgeselin ortaya çıkmasın emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Rize Valisi Kemal Çeber’in anlamlı mesajının ardından son olarak Karabük Valisi Fuat Gürel konuştu.
Göreve başlayalı yaklaşık 5 ay olduğunu ifade eden Gürel, “ Safranbolu ne söylenirse az diyebileceğimiz kıymetli bir yer. Zamanımızın büyük bir bölümünü o tarihi kentin içerisinde geçirdiğimiz eşsiz bir kent. Böyle bir kentin kaybolmasını önleyen Safranbolululara ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bu güzel belgesel eğer ortaya çıkmışsa, bu güzel belgeselin malzemesini koruyan zamanın Belediye Başkanlarını, Kaymakamlarını, yöneticilerini yad etmek istiyorum. Bakınız Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde yüksek binalardan yakınırken Safranbolu ve Beypazarı’ndan söz etti. Bu şehirleri yeniden kuramazsınız. Bu şehirler geçmişimizden bizlere emanet bırakıldı. İnşallah gelecek nesillere de aynı şekilde ulaştırmak gayretindeyiz. Bu belgesel de onu göreceğimizi umut ediyorum. Bu tür çalışmaların hazırlanmasında pek çok kişinin emeği var. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, TRT Genel Müdürlüğümüze, Kaymakamlığımıza, Belediye Başkanlığımıza, değerli yönetmenimize, Aytekin Kuş beyefendiye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum “ dedi.


Konuşmaların ardından TRT tarafından hazırlanan Yönetmenliğini Nuh Bağcının üstlendiği “ Emanetim Safranbolu “ belgesel filmi izlendi.
Uzun süre alkışlanan Emanetim Safranbolu Belgesel Filminin ardından TRT Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Yürekli, Yapım Aslı Çatay Giray, Yönetmen Nuh Bağcı, Kameramanlar Çetin Altunsoy ve Aziz Danyıldız ve Kurgu Ülkü Kartal Yerli'ye Protokol Üyeleri tarafından plaket takdim edildi.


Yayınlanma tarihi: 14/03/2019

Diğer Haberler

Ürkmezer'in 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer 18 Mart Çanakkale Zaferi münasebeti ile bir mesaj ...

Beyaz Masa “Aradığınızda Çözüm Başlar”

Safranbolu Belediyesinin gülen yüzü olarak anılan ve vatandaşlar tarafından beğeni ile kabul gören birimi ...

Osmanlı’nın Parmak İzi Safranbolu’da 19 Mayıs Coşkusu

UNESCO Mirası Safranbolu’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı büyük bir c...

Safranbolu Ramazan Ayına Hazır

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer “Osmanlı’nın Parmak İzi Safranbolu’nun R...

Ürkmezer Hanelere Misafir Oluyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, göreve başladığı günden bu yana Safranbolu&rsq...

Safranbolu Belediyesi Hastalıkta Sağlıkta Vatandaşın Yanında

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in uygulamaya koyduğu projeler arasında yer alan, Hast...

SAKEM Geleneksel Yemek Yarışması Başvuruları Başladı

Safranbolu Belediyesine bağlı Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) tarafından her yıl düzenlenen ‘’Gelene...

Misafir Öğrencilerden ‘Safranbolu Kültür ve lezzet Keşfi’

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Gastronomi Kulübü tarafından hayata geçirilen "Safranbolu Kült&u...

Neşterin Büyüsü Adlı Sergi Sanat Severleri Bekliyor

Zengin etkinlikleri ile göz dolduran ve sanata büyük önem veren, Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu K...

Satranç Turnuvasında Ödüller Sahiplerini Buldu

Safranbolu Belediyesi Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) Kurumlar arası Satranç Turnuvası tamamlandı.Safranbolu Be...

Ürkmezer’in Berat Kandili Mesajı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Berat Kandili münasebeti ile bir mesaj yayınladı.M&uum...

Ürkmezer'in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile kut...

Aydın’dan Ürkmezer’e Ziyaret

İstanbul Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’i...

Safranbolu Sıfır Atık Projesine Sahip Çıkıyor

Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediyesinin öncülüğünde ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında ger&c...

Gizli Buzlanmaya Dikkat

Safranbolu’da özellikle yüksek kesimlerde hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesinden dolayı gizl...

Vali Gürel Safranbolu Ziyaretlerine Devam Ediyor

Karabük Valisi Fuat Gürel Safranbolu’daki kurum ziyaretlerine devam devam ediyor. Karabük Valisi Fuat G&uu...

Kamu Kurumlarında Çöp Kovaları Kaldırılıyor

Ülkemizde büyük yankı uyandıran ve destek gören Sıfır Atık Projesi kapsamında Safranbolu’da ki ka...

Müzik Okulunda Geleceğin Müzisyenleri Yetiştiriliyor

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) Safranbolu İlçe Halk Eğitim Merkezi i...

Yeni İtfaiye Binasında Sona Yaklaşıldı

Bölgemizde çıkan yangın, kurtarma operasyonu gibi vakalara tecrübeli personeli ile en hızlı şekilde müd...

Ürkmezer, ‘Vatandaşımızın Taleplerini Sonuna Kadar Takip Ediyoruz’

Safranbolu kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatı ile başlayan ve 2018 yılının Ocak ayı ...