Değerli Safranbolu’lar;


22 Haziran 2017 tarihinde başladığım Safranbolu Belediye Başkanlığı görevimi yaklaşık 2 yıllık bir sürenin sonunda 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimleri ile devredeceğim. Öncelikle 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerinin Safranbolu’muz ve ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederim. İnşallah Safranbolu’muz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem bölgemiz hem de ülkemiz için bir çekim merkezi olmaya devam edecektir.


Sevgili Safranbolulular;


Hem Kaymakamlık hem de Belediye Başkanlığını yürüttüğüm 2 yıllık bu süreçte Safranbolu gibi Osmanlı – Türk mimarisinin ve kültürünün yaşatıldığı bir şehirde görev yapmanın gururunu yaşadım. Belediye bünyesinde yaptığımız bütün faaliyetlerde öncelikle vatandaşlarımızın ve kamunun çıkarlarını göz önünde bulundurarak kişilere göre değil, Kanun tüzük ve yönetmeliklere göre hareket ettik. Bütün belediye personelimizin yasaları ön planda tutan bir anlayışla görev yapmasını sağlayarak hem bir kurumsal yaklaşım hem de kurumsal aidiyet duygusu geliştirmeye çalıştık. Kamu imkânlarının kullanılmasında fayda ve maliyetlerin vatandaşlarımızın lehinde olmasına özen gösterdik. Bu sayededir ki görev yaptığımız süre içerisinde bütçede yükselme yaşanırken, hem kamu hem piyasa borcunda azalma olmuş, hem de yapılan yatırımlarda artış gerçekleşmiştir. Belediyemiz 2 yıllık sürede özellikle Bakanlıkların da desteğiyle tüm Safranboluluların hizmetinde olacak yatırımlar başlatmıştır. Bu süreçte özellikle İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarının maddi destekleri ile birçok yatırım tamamlanmış veya başlatılmıştır. Herkesin malumu olduğu üzere UNESCO Miras Listesinde yer alan ilçemiz Türkiye’de yine bir ilki başararak “ Sıfır Atık”ta Pilot İlçe seçilmiştir. Safranbolu’nun vahşi depolama dahil bütün çöp sorununu çözecek bu proje ile Safranbolu’muzda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kamu kurumları dahil bütün şehirde çöp probleminin önüne geçilmiş olacaktır. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle Millet Bahçesi yapım sürecini başlattık. Tarihi Çarşı Bölgesinin otopark sorunu için hem İtfaiye hem de Tabakhane bölgesi için çalışmalarımızı tamamladık sadece bir otopark için Bakanlıktan 500 000 TL destek aldık. Tarihi binaların ve sokakların korunması için hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hem de Kültür ve Turizm Bakanlığından destek aldık. Tarihi Dükkanlar ve Asmaaltı bölgesi için çalışmalara başladık.


Değerli Safranbolulu Hemşehrilerim;


Safranbolu Belediye Başkanlığı yaptığım süreçte özellikle Sosyal Belediyecilik anlamında yaptığımız, uygulamaya koyduğumuz çalışmalar ile hem ilçede hem ilimizde hem de ülkemizde örnek faaliyetlere imza attık. Her yaştan hemşehrimizin her anında yanında olmaya çalıştık. “Hoş Geldin Bebek” diyerek yeni doğanlarla, “Okumayı Öğrendim” diyerek ilkokula başlayanlarla, 40.000 Kitap ve 6 adet Z Kütüphane ile bütün okul çağındakilerle, “Biz Bir Aileyiz” ile öksüz ve yetim çocuklarla, Kuran-ı Kerim ve Türk Bayrağı ile yeni evlenenlerle, Hastane Ziyaretleri ile hastalarla, Taziye Ziyaretleri ile yakınını kaybedenlerle birlikte olduk. Şehrin önemli noktalarına yerleştirdiğimiz şarj istasyonları ile engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırdık. 2 yıllık süreçte 15000 çocuğumuza sinema keyfi yaşattık. 6.000 çocuğumuza Safranbolu’yu gezdirdik. Hem çocuklarımız hem de yaşlılarımız için yaklaşık 20.000 fidan diktik. Bütün Camilerimizi tek tek yıkadık. Bölgemizde ilk ve örnek tamamen ücretsiz “Müzik Okulu”nu açtık ve halen 250 çocuğumuz burada müzik eğitimi alıyor. Yine bölgede ilk defa yaşlı vatandaşlarımız için “Acil Destek Butonu” Projesini başlattık. Bu sayede tek başına yaşayan yaşlılarımızın Belediye olarak 24 saat yanlarında olup her türlü ihtiyaçlarını karşılar hale geldik. Her yaş ve gruptan vatandaşlarımızın yanında olduk. Ama özellikle şehit aileleri ve gazilerimizin yanında olmaktan gurur ve mutluluk duyduk. Hem Belediye hem Kaymakamlıktaki mesai arkadaşlarımız ile şehit ve gazi ailelerimizle birlikte olduk. “Cuma Buluşmaları”nda şehit annelerimiz ile düzenli olarak buluştuk.


SADEP (Safranbolu Acil Destek Programı) ile tüm Safranbolu’da tarama başlattık ve şu ana kadar 4000 evin kapısını çaldık ve çalmaya da devam ediyoruz. Bu proje ile Türkiye’deki “Vatandaş Odaklı” En İyi 3 Projeden biri ödülünü İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’dan 20 Mart 2019 günü Safranbolu adına almanın onurunu yaşadık. Vatandaşlarımızın sorunlarını doğrudan aktarmaları için bölgede ilk defa Whatsapp İhbar Hattı oluşturduk. Bütün mesajlara bizzat kendim baktığım bu hat ile birçok vatandaşımızın sorununu çözme imkânı bulduk. Yine aynı amaçla ilk defa Halk Toplantıları uygulamasını başlattık. Pazartesi günleri saat 14. 00’da yaptığımız ve bizzat benim başkanlık ettiğim toplam 51 toplantıda birçok vatandaşımızın sorununu hem Belediye hem Kaymakamlık koordinasyonunda doğrudan çözdük. Muhtarlarımızla düzenli olarak yaptığımız bilgilendirme toplantıları ile hem köy hem de Mahallerimizde sorunları doğrudan tespit edip koordinasyonu sağladık. SAKEM bünyesinde uygulamaya geçirdiğimiz yeni alanlarla ulaştığımız insan sayısını artırdık. Elbette ki bütün bu çalışmaları hem Belediye hem de Kaymakamlıktaki bütün çalışma arkadaşlarımla beraber yürüttük. Bu sebeple bütün çalışma arkadaşlarıma tekrardan teşekkür ediyorum.


Bizim faaliyetlerimize katılanlar, toplantılara katılıp sorunları iletenler, whatsapp ihbar hattını kullananlar, kurslarımıza katılanlar başta olmak üzere bütün Safranbolulu hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Safranbolu Belediye Başkanlığı görevimi bırakırken Safranbolu Kaymakamı olarak bu güzel şehirde görev yapmaya devam edecek olmanın mutluluğunu da yaşıyorum.


Değerli hemşehrilerim yaklaşık 2 yıl buyunca yürüttüğüm bu şerefli görev için beni bu göreve layık gören başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu olmak üzere, bu süreçte desteklerini esirgemeyen bütün devlet büyüklerimize şükranlarımı sunarken, tüm mesai arkadaşlarım ve Safranbolulu hemşehrilerime tekrar teşekkür eder saygılarımı sunarım.


Yayınlanma tarihi: 30/03/2019

Diğer Haberler

Çocuklar Misak-ı Millide Gönüllerince Eğlendi

Geleneksel Ramazan Akşamları etkinlikleri vatandaşların yoğun katılımı ile devam ediyor.  22 Mayıs 2018 Salı akşa...

Safranbolu’da Güvenli Sürüş Eğitimi

Safranbolu Müze Kent Motosiklet Kulübü tarafından, motor tutkunlarına yönelik güvenilir sürü...

Vali Gürel ve Protokol Tümülüs’te İncelemelerde Bulundu

Karabük Valisi Fuat Gürel, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Safranbolu’da "Büyük Göz...

Safranbolu Belediyesinde Vatandaş Buluşmaları Memnuniyet Yaratıyor

Göreve başladığı günden beri vatandaşların yetkililere ulaşmasını kolaylaştırıcı uygulamaları hayata ge&cc...

Sosyoloji Öğrencilerinden Köse’ye Ziyaret

Karabük Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencileri Toplumsal Cinsiyet Dersi kapsamında Safranbolu ...

Halk Toplantıları Devam Ediyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in başkanlığında her hafta pazartesi günleri sa...

SAKEM’de Vefa Etkinliği

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) İlçe Milli Eğitim Müdürl&u...

İftar Sofrasına Yoğun İlgi

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Korumanın Başkenti Safranbolu’da geleneksel hale gelen İftar Sofrası, Safranbolu ...

Örtü Altı Sebzeciliğinde Hasat Zamanı

Safranbolu Belediyesi, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile başlatılan, Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği...

Safranbolu’da Bayram Temizliği

Safranbolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü yaklaşan Ramazan Bayramı nedeni ile çevre temizli...

Ürkmezer’in 3 Nisan Mesajı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının Kuruluşunun...

Ürkmezer, Cuma Namazı Sonrası Vatandaşlara Bez Çanta Dağıttı

Safranbolu’nun Sıfır Atık Projesinde, Pilot Bölge seçilmesi ile birlikte çalışmaları hızlandıran ...

Belgesel Filmler ve Fotoğraflar ‘altinsafran.org/tr’de

Bu yıl 19. su düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali yine birbirinden güzel etkinliklere sahne...

Ürkmezer’den Yazı İşleri Müdürlüğü Personeline Teşekkür Yemeği

2017 yılı Haziran ayında Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığına atanan Dr. Fatih Ürkmezer’den Beled...

Safranbolu’da Anadolu’dan Esintiler

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in desteği ile Safran Halk Dansları Gençlik ve ...

Dikiş Makineci Mesleği Kursu Açıldı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi (SAKEM) Emek ...

WhatsApp İhbar Hattı ile Sorunlar Çözülüyor

Safranbolu Belediyesi tarafından ilçedeki problemlerin daha hızlı çözülmesi amacıyla başlatılan What...

DUYURU

Safranbolu Genelinde Su Kesintisi Safranbolu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünden duyurulur: &ldquo...

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film ve Fotoğraf Yarışmasına Yaklaşırken

Korumanın Başkenti Safranbolu’da her yıl "Kültürel Miras ve Korumacılık" ana temasıyla düzenlenen Ulusl...

Safranbolu İMKB Güzel Sanatlar Lisesi Finalde

21 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen, Milli Eğitim Bakanlığı'nın da izniyle ülkenin en büyük gen&cced...