Başkan Köse’den Dobra Dobra


Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Brtv Ekranlarında katıldığı Zafer Acar'la Gündem programında kendisine yöneltilen soruları tüm içtenliği ile yanıtlarken, gerçekleştirilen bazı çalışmalardaki vatandaşların yanlış ve eksik bilgilenmelerini de düzeltti. Programdaki konuşmasına yapıcı eleştirilere sonuna kadar açık olduğunu ifade eden Başkan Köse, Mağdur edebiyatı yapmayı sevmediğini ancak borçlu bir belediye devraldıklarını da saklamanın bir anlamı olmadığını, bununla birlikte borçlu bir belediye almalarının hizmet yapmayacakları anlamına gelmediğini, ciddi bir borç ödemesi yaptıklarını ve belediye kasasına para da kaldığını söyledi.

Belediye Binamızda Bazı Değişiklikler Yapıyoruz

Mevcut belediye binasında personelin çok zor şartlarda hizmet verdiklerini ve bu nedenle bazı tadilatların yapıldığını belirten Köse; “ İlk önce personelin çalışma şartları iyi olacak ki daha fazla verim alabilelim. Yine Halk Masası çok daha güler yüzlü bir ekiple daha iyi koşullarda hizmet verecek. Bu birime Muhtarlarımız ve Esnafımızın sorunlarını bizzat dinleyecek ve taleplerini alacak masalar da açacağız ” dedi.

Hiçbir Yıkım Kararı Bizim Zamanımızda Alınmadı

Bazı yıkım kararları ve uygulanmaya başlaması ile ilgili haksız eleştiri aldıklarını kaydeden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; “ Vatandaşlarımız şundan emin olabilirler. Hiç bir yıkım kararı bizim zamanımızda alınmadı. Bu kararların önceden işlemleri başlatılmış ve yasal olarak yapılması gerekiyordu. Eğer uygulamaya geçmese idik bizleri şikâyet etmek için bekleyen bir gurup vardı. Bizler yasalar ne gerektiriyorsa onu yapmakla yükümlüyüz” diye konuştu.

Otopark Ücretleri Yanlış Aktarılıyor

Yeni düzenlenen otopark ücretlerinin halka tamamen yanlış aktarıldığını ve bunun devam ettiğini ifade eden Başkan Köse; “ Bunu bir kez daha açıklama gereği hissediyorum. Safranbolu’da park ilk yarım saat için ücretsiz. Bu süre insanların alış verişlerini yapmaları, bankada işlerini görmeleri, arkadaşlarını ziyaret etmeleri için yeterli diye düşünüyorum. Düşüncemiz vatandaşın parasını almak olsa idi yarım saat yerine on dakika yapardık. Bunu AK Parti İlçe Başkanının yanlış yorumlaması da ilginç. Biz bu kararı Ak Partili meclis üyeleri ile birlikte çıkardık” dedi.

İşini Yapan Hiç Kimse İşten Çıkarılmaz

İşten çıkarılma gibi dedikoduların kendilerine de geldiğini belirten Köse; “ Böyle bir şey yok. Bana da geliyor. 70 kişi, 50 kişi, gibi rakamlar. Bunun alsı yok. Bunun sözünü de vermiştim zaten. Ancak ekibim ile birlikte takipte olduğumuzu da belirtmeliyim. Yaptığımız işleri sabote etmeye çalışan, her yaptığımızı AK Parti ilçe teşkilatına aktaranlar da var. Bunları da biliyoruz. Gerektiği zamanda yapmam gerekeni yaparım.  Zannedilmesin ki hiç bir şey duymuyorum, görmüyorum. Kısaca işini layığı ile yapan ve partizanca davranmayan herkesle çalışmaya devam ederim” şeklinde konuştu.

Muhtarlarımız ve Vatandaşlarımızla Buluşmaya Devam Edeceğiz

Vatandaş odaklı ve sosyal belediyecilik anlayışı gereği kendileri için önemli olan muhtarlarla her ay düzenli olarak toplantı yapacaklarını, bu toplantılara vatandaşlarında katılacağını kaydeden Başkan Köse; “Bu toplantılarda mahallelerin sorunları bire bir alma imkânımız ve sorunlara istişare içerisinde daha kısa yoldan çözümler bulunabileceğine inanıyorum” dedi.

Geleneklerimizde Tabii ki İkram Var

Tarihi Çarşıda yapılan ikramların amacını aştığını ve şova dönüştüğünü bunun da insanları rahatsız ettiğini dile getiren Köse şöyle konuştu; “ Konu ile alakalı sayısız mail, mesaj ya da telefon aldık. İnsanlar rahatsız olduklarını belirtiyorlar. Bakın elinizde zaten çok kıymetli olan bir ürün var. Siz ürününüze güveniyorsanız vatandaş gelir tadar. Biz ikram edilmesine bir şey demiyoruz zaten. Elbette bu bizim geleneğimiz. Bizim karşı çıktığımız çığırtkanlık. Bakınız aynı karar zaten 2010 yılında da alınmış Belediye den çıkan karar diyor ki kısaca,  “Turistlere zorla satış yapmaya çalışmak yasaktır.”  Bakınız bunların tümünün kentimize zararı var. BU nedenle bizler uygulamaya ve vatandaşımıza bunu anlatmaya devam edeceğiz. “

Sosyal Projelere Devam Edeceğiz

Temizlik kampanyasından, sportif faaliyetlere, doğumdan ölüme kadar vatandaşın yanında olmaya devam edeceklerini kaydeden Başkan Köse; “ Amacımız vatandaşımıza dokunmak. Biz Safranbolu’yuz. Bu kenti hep birlikte el birliği ile daha yaşanılır bir kent haline getireceğiz. Bununla beraber kitap okuma kampanyaları düzenleyeceğiz. Çocuklarımızı sosyal medyadan uzaklaştırmamız gerekiyor. İnşallah Projem Safranbolu’yu hayata geçireceğiz. Bu proje ile Safranbolu’da yaşayan çocukların nasıl bir kentte yaşadıklarının bilincine varmalarını hedefliyoruz.  ” dedi.

Festival Çok Daha Yoğun İçerikli Olacak 

Bu yıl 20 si düzenlenecek olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivaline de değinen ve bu festivalde fark yaratacaklarını ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şunları söyledi; “ Festivalde yine çok değerli sanatçıları konuk edeceğiz. Yine film ve fotoğraf yarışmalarımız, ödül törenleri, kortej yürüyüşümüz, konferanslarımız, sergilerimiz, doğa yürüyüşümüz gibi daha pek çok etkinliği ve vatandaşlarımızı da içerisine alan çok farklı bir festival olacağını düşünüyorum. “

Canlı Müzik Konusunda Çok Şikâyet Alıyoruz

Geçtiğimiz günlerde bazı esnaflara gönderilen ve yanlı yorumlanan yazı ile ilgili açıklama yapan Başkan Köse; “ Öncelikle şunu belirteyim. Hiç kimsenin bir başkasını rahatsız etme hakkı yok. Yine o güzelim konaklar ya da bahçeleri düğün yapılsın diye var olan yerler değil. Burada da denetimsizlikten kaynaklanan bir sıkıntı var. Sırf bu nedenden dolayı aldığımız şikâyetlerin haddi hesabı yok. Bunun bir standardı var. Bizler bunu uygulayacağız dediğimizde ne yazık ki hemen çatlak sesler çıkmaya başlıyor. Bakınız her birinin aldığı sadece canlı müzik ruhsatı. Düğün bambaşka bir şey. Canlı müzik için 90 desibel izin verilir. Bununla düğün yapamazsınız. Bu nedenle canlı müzik yapan yerlerde 90 desibelden yukarısına çıkıldığında müzik aletlerini kapatan cihazların kullanımını zorunlu hale getireceğiz.  Bir saat sınırlaması olması lazım. Beni gece 2 de arayanlar var. Elbette ki bir turizm kentinde yaşıyoruz. Elbette canlı müzik olacak ama bu gürültüye dönüşüyorsa bizim orada bir dur deme hakkımız olacak. Düğün yapmak ile ilgili şartları yerine getiren ticarethaneler tabii ki düğün yapabilirler. “

Tüm Birimlerimiz 7/24 Görev Başında

Alt yapıya çok önem verdiklerini ifade eden Başkan Köse; “ Bu yıl asfaltı durdurduk. Çünkü önce alt yapıdaki sorunları çözmemiz gerekiyor. Bu yıl asfaltı yap bir dahaki yıl yeniden sök yanlısı değiliz. Bu nedenle hızlı bir şekilde alt yapı çalışmalarımız sürdürüyoruz. Bununla birlikte Fen İşleri, Su ve Kanalizasyon, İmar Müdürlüklerimiz çalışmalarına devam ediyor. İnşallah çok kısa bir sürede tüm parklarımızın aydınlatması ve kamera sistemleri yakında tamamlanacak” diye konuştu.


Yayınlanma tarihi: 06/08/2019

Diğer Haberler

Hayatın Her Alanında Vatandaşımızın Yanındayız

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile devam eden ve sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan,...

UNESCO İle 25. Yıl Konseri

Dünya Miras Kenti Safranbolu’muzun UNESCO’ya dahil oluşunun 25. Yılı münasebeti ile Safranbolu Fethi Tok...

Doğanın Pili Bitmesin

Safranbolu Belediyesi, çevre temizliğine katkı sağlamak amacıyla atık pilleri toplamaya devam ediyor. Çevre te...

Başkan Köse’den Akülü Sandalye

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu’da ikamet eden Ali Osman Oğuz isimli engelli bir vatandaşı ziyar...

Can Dostlarımıza Sahip Çıkıyoruz

Safranbolu’da kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sokak hayvanları için tüm cadde ve sokaklara kedi evi, mama ...

Halk Günü Toplantıları Devam Ediyor

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile başlayan ve her hafta düzenli olarak gerçekleşt...

Festival İcra Komitesi Toplantısı Yapıldı

Safranbolu Belediye Başkanı ve Festival Komite Başkanı Elif Köse Başkanlığında Belediye Meclis Salonunda gerçe...

Zabıtadan Fırın Denetimi

Safranbolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede faaliyet gösteren fırınları denetledi...

Ekipler Soğuk Hava Şartlarına Rağmen Durmuyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı Asfalt Şantiye Şefliği ekipleri çalışmalar...

Temizlik İşleri Görev Başında

Safranbolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların temiz ve ferah bir şehirde nefes...

Başkan Köse Makedonya’da

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse bir dizi ziyaret için kardeş şehrimiz olan Makedonya’nın Ohri kentine...

Başkan Köse ‘Kimsenin Ekmeğiyle Oynama Gibi Bir Derdimiz Yok’

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden işten çıkarma konusuyla alakalı olarak, kendisine sorulan soru üzerine Saf...

Travel Turkey 2019’da Safranbolu Rüzgarı

Üyesi olduğumuz BAKAB (Batı Karadeniz Kalkınma Birliği) standında yerini alan ve büyük ilgi gören Safranb...

2. Günün Gözdesi Safranbolu

43 ülke ve 36 ilden gelen bin 300'e yakın katılımcısıyla kapılarını 13'üncü kez açan İzmir Travel T...

Safranbolu Belediyesi Hastaların Yanında

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile sürdürülen hastane ziyaretleri ara verilmeden ...

Su İşleri Müdürlüğü Gece de Görev Başında

Safranbolu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri, gündüz olduğu kadar gece de ça...

Ekipler Gece Gündüz Demeden Çalışıyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri mesai mefhumu gözetmeden çalışmalarına d...

Başkan Köse Vatandaşları Dinlemeye Devam Ediyor

Safranbolu Belediyesi Meclis Salonunda devam eden Halk Günü Toplantılarında Başkan Köse vatandaşları dinlemeye...

Safranbolu, İzmir Travel Turkey Fuarında Yerini Aldı

Dünyayı İzmir'de buluşturan Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı, 43 ülke ve 36 ilden gelen bin 300'e yakın kat...

SAKEM’de Kursiyerler Mutlu

Safranbolu Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi (...