Başkan Köse’den Dobra Dobra


Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Brtv Ekranlarında katıldığı Zafer Acar'la Gündem programında kendisine yöneltilen soruları tüm içtenliği ile yanıtlarken, gerçekleştirilen bazı çalışmalardaki vatandaşların yanlış ve eksik bilgilenmelerini de düzeltti. Programdaki konuşmasına yapıcı eleştirilere sonuna kadar açık olduğunu ifade eden Başkan Köse, Mağdur edebiyatı yapmayı sevmediğini ancak borçlu bir belediye devraldıklarını da saklamanın bir anlamı olmadığını, bununla birlikte borçlu bir belediye almalarının hizmet yapmayacakları anlamına gelmediğini, ciddi bir borç ödemesi yaptıklarını ve belediye kasasına para da kaldığını söyledi.

Belediye Binamızda Bazı Değişiklikler Yapıyoruz

Mevcut belediye binasında personelin çok zor şartlarda hizmet verdiklerini ve bu nedenle bazı tadilatların yapıldığını belirten Köse; “ İlk önce personelin çalışma şartları iyi olacak ki daha fazla verim alabilelim. Yine Halk Masası çok daha güler yüzlü bir ekiple daha iyi koşullarda hizmet verecek. Bu birime Muhtarlarımız ve Esnafımızın sorunlarını bizzat dinleyecek ve taleplerini alacak masalar da açacağız ” dedi.

Hiçbir Yıkım Kararı Bizim Zamanımızda Alınmadı

Bazı yıkım kararları ve uygulanmaya başlaması ile ilgili haksız eleştiri aldıklarını kaydeden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; “ Vatandaşlarımız şundan emin olabilirler. Hiç bir yıkım kararı bizim zamanımızda alınmadı. Bu kararların önceden işlemleri başlatılmış ve yasal olarak yapılması gerekiyordu. Eğer uygulamaya geçmese idik bizleri şikâyet etmek için bekleyen bir gurup vardı. Bizler yasalar ne gerektiriyorsa onu yapmakla yükümlüyüz” diye konuştu.

Otopark Ücretleri Yanlış Aktarılıyor

Yeni düzenlenen otopark ücretlerinin halka tamamen yanlış aktarıldığını ve bunun devam ettiğini ifade eden Başkan Köse; “ Bunu bir kez daha açıklama gereği hissediyorum. Safranbolu’da park ilk yarım saat için ücretsiz. Bu süre insanların alış verişlerini yapmaları, bankada işlerini görmeleri, arkadaşlarını ziyaret etmeleri için yeterli diye düşünüyorum. Düşüncemiz vatandaşın parasını almak olsa idi yarım saat yerine on dakika yapardık. Bunu AK Parti İlçe Başkanının yanlış yorumlaması da ilginç. Biz bu kararı Ak Partili meclis üyeleri ile birlikte çıkardık” dedi.

İşini Yapan Hiç Kimse İşten Çıkarılmaz

İşten çıkarılma gibi dedikoduların kendilerine de geldiğini belirten Köse; “ Böyle bir şey yok. Bana da geliyor. 70 kişi, 50 kişi, gibi rakamlar. Bunun alsı yok. Bunun sözünü de vermiştim zaten. Ancak ekibim ile birlikte takipte olduğumuzu da belirtmeliyim. Yaptığımız işleri sabote etmeye çalışan, her yaptığımızı AK Parti ilçe teşkilatına aktaranlar da var. Bunları da biliyoruz. Gerektiği zamanda yapmam gerekeni yaparım.  Zannedilmesin ki hiç bir şey duymuyorum, görmüyorum. Kısaca işini layığı ile yapan ve partizanca davranmayan herkesle çalışmaya devam ederim” şeklinde konuştu.

Muhtarlarımız ve Vatandaşlarımızla Buluşmaya Devam Edeceğiz

Vatandaş odaklı ve sosyal belediyecilik anlayışı gereği kendileri için önemli olan muhtarlarla her ay düzenli olarak toplantı yapacaklarını, bu toplantılara vatandaşlarında katılacağını kaydeden Başkan Köse; “Bu toplantılarda mahallelerin sorunları bire bir alma imkânımız ve sorunlara istişare içerisinde daha kısa yoldan çözümler bulunabileceğine inanıyorum” dedi.

Geleneklerimizde Tabii ki İkram Var

Tarihi Çarşıda yapılan ikramların amacını aştığını ve şova dönüştüğünü bunun da insanları rahatsız ettiğini dile getiren Köse şöyle konuştu; “ Konu ile alakalı sayısız mail, mesaj ya da telefon aldık. İnsanlar rahatsız olduklarını belirtiyorlar. Bakın elinizde zaten çok kıymetli olan bir ürün var. Siz ürününüze güveniyorsanız vatandaş gelir tadar. Biz ikram edilmesine bir şey demiyoruz zaten. Elbette bu bizim geleneğimiz. Bizim karşı çıktığımız çığırtkanlık. Bakınız aynı karar zaten 2010 yılında da alınmış Belediye den çıkan karar diyor ki kısaca,  “Turistlere zorla satış yapmaya çalışmak yasaktır.”  Bakınız bunların tümünün kentimize zararı var. BU nedenle bizler uygulamaya ve vatandaşımıza bunu anlatmaya devam edeceğiz. “

Sosyal Projelere Devam Edeceğiz

Temizlik kampanyasından, sportif faaliyetlere, doğumdan ölüme kadar vatandaşın yanında olmaya devam edeceklerini kaydeden Başkan Köse; “ Amacımız vatandaşımıza dokunmak. Biz Safranbolu’yuz. Bu kenti hep birlikte el birliği ile daha yaşanılır bir kent haline getireceğiz. Bununla beraber kitap okuma kampanyaları düzenleyeceğiz. Çocuklarımızı sosyal medyadan uzaklaştırmamız gerekiyor. İnşallah Projem Safranbolu’yu hayata geçireceğiz. Bu proje ile Safranbolu’da yaşayan çocukların nasıl bir kentte yaşadıklarının bilincine varmalarını hedefliyoruz.  ” dedi.

Festival Çok Daha Yoğun İçerikli Olacak 

Bu yıl 20 si düzenlenecek olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivaline de değinen ve bu festivalde fark yaratacaklarını ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şunları söyledi; “ Festivalde yine çok değerli sanatçıları konuk edeceğiz. Yine film ve fotoğraf yarışmalarımız, ödül törenleri, kortej yürüyüşümüz, konferanslarımız, sergilerimiz, doğa yürüyüşümüz gibi daha pek çok etkinliği ve vatandaşlarımızı da içerisine alan çok farklı bir festival olacağını düşünüyorum. “

Canlı Müzik Konusunda Çok Şikâyet Alıyoruz

Geçtiğimiz günlerde bazı esnaflara gönderilen ve yanlı yorumlanan yazı ile ilgili açıklama yapan Başkan Köse; “ Öncelikle şunu belirteyim. Hiç kimsenin bir başkasını rahatsız etme hakkı yok. Yine o güzelim konaklar ya da bahçeleri düğün yapılsın diye var olan yerler değil. Burada da denetimsizlikten kaynaklanan bir sıkıntı var. Sırf bu nedenden dolayı aldığımız şikâyetlerin haddi hesabı yok. Bunun bir standardı var. Bizler bunu uygulayacağız dediğimizde ne yazık ki hemen çatlak sesler çıkmaya başlıyor. Bakınız her birinin aldığı sadece canlı müzik ruhsatı. Düğün bambaşka bir şey. Canlı müzik için 90 desibel izin verilir. Bununla düğün yapamazsınız. Bu nedenle canlı müzik yapan yerlerde 90 desibelden yukarısına çıkıldığında müzik aletlerini kapatan cihazların kullanımını zorunlu hale getireceğiz.  Bir saat sınırlaması olması lazım. Beni gece 2 de arayanlar var. Elbette ki bir turizm kentinde yaşıyoruz. Elbette canlı müzik olacak ama bu gürültüye dönüşüyorsa bizim orada bir dur deme hakkımız olacak. Düğün yapmak ile ilgili şartları yerine getiren ticarethaneler tabii ki düğün yapabilirler. “

Tüm Birimlerimiz 7/24 Görev Başında

Alt yapıya çok önem verdiklerini ifade eden Başkan Köse; “ Bu yıl asfaltı durdurduk. Çünkü önce alt yapıdaki sorunları çözmemiz gerekiyor. Bu yıl asfaltı yap bir dahaki yıl yeniden sök yanlısı değiliz. Bu nedenle hızlı bir şekilde alt yapı çalışmalarımız sürdürüyoruz. Bununla birlikte Fen İşleri, Su ve Kanalizasyon, İmar Müdürlüklerimiz çalışmalarına devam ediyor. İnşallah çok kısa bir sürede tüm parklarımızın aydınlatması ve kamera sistemleri yakında tamamlanacak” diye konuştu.


Yayınlanma tarihi: 06/08/2019

Diğer Haberler

Hoş Geldin bebek Ziyaretleri Devam Ediyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in talimatları ile ilçede ikamet eden ve yeni b...

Temizlik İşleri Müdürlüğü 7/24 Görev Başında

Safranbolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince kent genelinde yürütülen rutin ...

Huzurevi Sakinleri SAKEM’de Ağırlandı

 Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) 1 Ekim Dünya Yaşlılar Haftası ne...

Yıldızlar Puanlı Atletizm Yarışları Safranbolu Tartan Atletizm Pistinde Başladı

12-13 Nisan 2018 tarihleri arasında Safranbolu Tartan Atletizm Pistinde toplam kız, erkek 100 sporcunun katılımı ile 60-80 ve...

7/24Beyaz Masa

Safranbolu Belediyesinin gülen yüzü olarak anılan Beyaz Masa – Halkla İlişkiler birimi 7/24 etkin, etkili,...

Örtü Altı Sebzeciliğinde Hasat Zamanı

Safranbolu Belediyesi, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile başlatılan, Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği...

Ürkmezer’den İftar Sonrası Hane Ziyaretleri

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer Ramazan gecelerinde bazı haneleri ziyaret etti. Ürkmeze...

Millet Kıraathanesi Ocak Ayında Hizmete Giriyor

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 100 günlük eylem planları arasında yer alan Millet Kıraathanesi ...

Ürkmezer’in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Mesaj

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebeti il...

Ürkmezer’den Şehit Ailelerine Ziyaret

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer gündüz mesaisinin ardından akşam saatlerinde de ş...

Başkan Köse Orucunu Vatandaşlarla Birlikte Açtı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse orucunu, Safranbolu Belediyesi ve hayırsever vatandaşlar paydaşlığında her ak...

Ürkmezer'in İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Erso...

Bir Okulumuz Daha Z Kütüphaneye Kavuştu

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in yoğun çabaları ile Safranbolulu öğrenc...

Ürkmezer Hastalara Allah’tan Şifa Diliyorum

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in uygulamaya koyduğu projeler arasında yer alan Hasta...

Safranbolu’da Muhtarlar Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

Korumanın Başkenti Safranbolu’da her yıl 19 Ekim tarihinde kutlanan Muhtarlar Günü çeşitli etkinlikler...

SAKEM Safranbolu’ya Dünya Birinciliği Getirdi

Safranbolu Belediyesine bağlı, Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) Safranbolu’ya ‘’Altın Mada...

Kamu Kurumlarında Çöp Kovaları Kaldırılıyor

Ülkemizde büyük yankı uyandıran ve destek gören Sıfır Atık Projesi kapsamında Safranbolu’da ki ka...

Tarihi Konaklar Yangına Karşı Korunacak Paylaştır

Dünya Miras Şehirleri Listesinde yer alan Safranbolu’da tarihi binaların yangınlara karşı korunmasına ilişkin AB...

Korumanın Başkentinde Kurban Bayramı Huzur İçerisinde Kutlanıyor

Tarihi, kültürü, olağanüstü doğal yapısı ve korumacılıktaki başarısı ile adından sıkça...

Mahalle İftarları İsmetpaşa İle Devam Etti

Safranbolu Belediyesi ve hayırsever vatandaşlar tarafından verilen ve her akşam ayrı bir mahallede düzenlene mahalle if...