Bakan Yılmaz: “Avrupa´da Eğitime En Fazla Pay Ayıran Ülkelerden Biriyiz”


Açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımı ile aralarında 4 tanesinin de Safranbolu’da bulunduğu 40 milyon liralık 12 yatırım için toplu açılış töreni düzenlendi.

Şehit Alican Öztürk İmam Hatip Ortaokulu ve Aydınlıkevler Ortaokulu bahçesinde düzenlenen toplu açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Prof. Burhanettin Uysal, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr, Fatih Ürkmezer, Belediye Başkanları, İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, İl Jandarma Komutan V. Albay Şener Şen, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, hayırseverler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Vali Kemal Çeber, son 15 yıl içerisinde ilimizin kamu yatırımlarından aldığı payın 5.5 milyar lira olduğunu ifade ederek, “3 Nisan bizim için çok önemli, hem ilimizin kuruluşu hem de ilimizin kuruluşa vesilesi olan Demir Çelik Fabrikalarımızın temel atma günü. 81 yaş günümüzü kutluyoruz, bu 81 yıl içerisinde ilimiz, fabrikayla beraber doğdu, büyüdü ve gelişti. Yaşanabilecek her şeyi yaşadı, iyi, kötü, tatlı her türlü anısı var, ama gelişme seviyesini hiç kaybetmedi. Bu 81 yıllık gelişme seyrimizde özellikle son 15 yılın öne çıktığını görüyoruz. Son 15 yıl içerisinde Karabük’ün kamu yatırımlarından aldığı pay yaklaşık 5.5 milyar lira. İlimizin her tarafında bu gün kullandığımız yüksek standartlı yolları, göller, orman yolları hepsini görmektedir. Bu yatırımların önemli bir payını Milli Eğitim yatırımları oluşturmaktadır. Milli Eğitim anlamında gösterge kabul edilen her konuda Türkiye’de ilk ondayız. İlköğretim ve ortaöğretimde hep ilk 3’teyiz. Bütün bu verdiğim istatistikler için ben de başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetlerimize, başbakanlarımıza, Milli Eğitim Bakanlarımıza ve bakanlık teşkilatımıza Karabük halkı adına şükranlarımı arz ediyorum. Açılacak okullarımız ve kurumumuzun ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Karabük’te toplu açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitimin önemindeyiz, öneminin farkındayız. Türkiye’nin en önemli önceliğinin eğitim olduğunu biliyoruz. Bu önceliğin gereği olarak hükümet bütçemizde en büyük kalemi en büyük payı eğitime ayırdık. Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsur okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak. Okul öncesi eğitimde 5 yaşı yüzde 90’a getirdiğimizde ondan sonra da 4-5 yaş için yüzde 90 hedefini koyacağız. Daha sonra 3 yaşı da arayacağız. Dün Avrupa’nın gerisinde eğitime 4’te 1 oranında kaynak ayırırken bugün Avrupa’da eğitime milli gelirden en fazla kaynak ayıran ülkelerden biriyiz. Şimdi biz 134 milyardan fazla para ayırıyoruz. Toplam hükümet bütçesinin yüzde 18’inden fazla. Allah’a hamdolsun, çok iyi bir yolda gidiyoruz. İstiyoruz ki evlatlarımız hayata hazır olsun. Sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yetiştirilsin. Bugün Türkiye’de 65 binden fazla okulda, 1 milyondan fazla öğretmenimizle 18 milyona yakın öğrencimize eğitim vermekteyiz. Kaliteli eğitim vermek istiyoruz. Herkes bugün kaliteli eğitimi konuşuyor. Alt yapı olmadan kaliteli eğitimden bahsedilebilir mi? Eğer bugün eğitimde kaliteden bahsediliyorsa alt yapının büyük ölçüde tamamlanmış olmasından kaynaklanıyor. Alt yapı bitmeden kaliteli eğitim konuşulmazdı.”diye konuştu.

Konuşmanın ardından bağışta bulunanlara plaketleri verildi ve hizmete girecek olan yatırımların kurdele kesme törenine geçildi.

Karabük’te gerçekleştirilen toplu açılış töreninin ardından Safranbolu’ya geçen Bakan Yılmaz burada şehit ailesi ve iki okulu ziyaret etti.Safranbolu’da ilk ziyareti Batman'ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017'de Belediye Başkanı Veysi Işık'ın aracına PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın ailesi oldu.

Şehit öğretmenin babası Sadık ve annesi Zehra Yalçın ile bir süre görüşen Bakan Yılmaz, aileye Türk Bayrağı ve Kur'an-ı Kerim ile öğrenciler tarafından yapılan ve içine Bakara Suresi 154. ayetinin işlendiği tabloyu hediye etti.Bakan Yılmaz'a ziyaretinde eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi Kemal Ceber, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ile İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş eşlik etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Şehit ailesi ziyaretinin ardından, Safranbolu’da Anaokulu ve Anadolu Kız İmam Hatip Lisesini ziyaret etti.


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Safranbolu ziyaretleri kapsamında Safranbolulu hayırsever Ali Baltacı tarafından yapılan Ali Baba Anaokulunu hizmete açarak incelemelerde bulundu. İki katlı olarak modern bir şekilde yapıldıktan sonra 140 öğrencinin hizmetine giren Anaokulunu gezen Bakan İsmet Yılmaz, "Finlandiya'da öğrenciler ayakkabılarını ve çoraplarını çıkararak oturur. Bizde olsa medrese dönemine döndük derler. Finlandiya yapınca çağdaş eğitim biz yapınca çağın dışına çıkma eğitimi olur" dedi.

Öğrencilere oyuncak dağıtan Bakan Yılmaz daha sonra Kirkille bölgesinde yer alan yine Safranbolulu hayırsever Abdullah Yerlikaya tarafından bağışlanan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret etti. Okul bahçesinde kendisini karşılayan kız öğrencilere eksikliklerinin ve taleplerini sordu. Bunun üzerine kız öğrenciler, Bakan Yılmaz'dan akıllı tahta ve spor salonu istedi. "Her ikisi benden" deyince kız öğrenciler bu kez Bakan'a 'Söz mü?' diye sordu. Bakan İsmet Yılmaz bunun üzerine, Söz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak sözümüzü verdik" dedi.


Yılmaz daha sonra sınıflarda öğrencilerle sohbet ederek ileride hangi meslek sahibi olduklarını sordurduktan sonra öğrencilerle hatıra fotoğraf çektirdi.

Bakan Yılmaz’ın Karabük ve Safranbolu programı Çevrik Köprü mevkiinde verilen yemeğin ardından son buldu.

Burada Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Bakan Yılmaz’a ziyaretlerinden ve eğitime verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederken, kendisine bir tablo hediye etti.
 
 

 

 


Yayınlanma tarihi: 03/05/2018

Diğer Haberler

Minik Öğrencilerden Başkan Köse’ye Ziyaret

Safranbolu Final Okullarında eğitim gören ilkokul öğrencileri Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’yi m...

Safranbolu Belediyesi Muhtarlarla Çözüm Odaklı Çalışıyor

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, mahallelerin ve vatandaşların sorunlarını çözmek amacıyla her ay d&...

Stajyerler Safranbolu’da Yangın Vanalarını Kontrol Etti

Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse&r...

DUYURU

E-Belediye hizmetlerimizden faydalanabilmek için üyelik kayıt sistemimiz açılmıştır. Üyelik kaydı o...

Safranbolu'nun Göz Bebeği Hıdırlık Seyir Tepesi Yenileniyor

Safranbolu’nun siluetini en özel noktadan seyredebilme imkânı yaşatan kentimizin gözdesi Hıdırlık Seyir...

Haftaya Sanayi Esnafımızla Birlikte Dualarla Başladık

Safranbolu Sanayisinde geleneksel hale gelen esnaf duaları devam ediyor. Duaya Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Bele...

Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi Devir Teslimi Yapıldı

Safranbolu’nun yetiştirdiği iş adamı Şefik Dizdar’ın bağışçısı olduğu Leyla Dizdar Kültür...

Fen İşleri Ekibimiz Aralıksız Çalışıyor

Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından, ilçe genelinde yol bakım ve onarım ç...

Temiz ve Sağlıklı Bir Kent

Safranbolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri kent genelinde yürütülen rutin temi...

Başkan Köse'den Başkan Posbıyık'a Ziyaret

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Bakkal ve CHP Meclis Üyesi Mehmet Baki Duv...

Miniklere Yangın ve İlk Yardım Tatbikatı

Safranbolu Belediyesine bağlı İtfaiye Müdürlüğümüz yeni eğitim öğretim yılında minik ö...

"Hepsine Sağlıklı ve Başarılı Bir Ömür Diliyorum"

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'nin de katılım sağladığı "Hoş Geldin Bebek" projesi ile yeni doğan bebeklerin...

Safranbolu Belediyesi Saha Çalışmaları Aralıksız Devam Ediyor

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğümüz, kentin altyapısının sağlıklı biçimde çalışabilmes...

Başkan Elif Köse Restorasyon Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Tarihi Çarşıda devam eden restorasyon çalışmalarını İmar ve Şeh...

Başkan Elif Köse'den İğne Oyası Kursuna Ziyaret

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Tarihi Çarşı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi'nde (SAKEM) devam e...

Dereceye Giren Sporculardan Köse’ye Ziyaret

İstanbul'da düzenlenen Türkiye Salon Atletizm Şampiyonasında dereceye giren sporcularımız ve antrenörleri Baş...

Duyuru

17.02.2020 Pazartesi günü Tarihi Çarşı bölgesinde 09:00 ile 15:00 saatleri arasında planlı bakım ve ona...

Albay Başkök'ten Başkan Köse'ye Teşekkür ziyareti

125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Hasan Başkök, 15 Temmuz Mahallesindeki arıtma sorununun &ccedi...

Çaylı’dan Köse’ye Nezaket Ziyareti

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’yi makamında ziyaret etti. K&ou...

Halk Günü Toplantıları Devam Ediyor

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile rutin olarak her hafta Perşembe günleri gerçekle...