Safranbolu Sakini


Hava Durumu


Kuruluş Yılı


Dekar Safran Tarımı

E-BELEDİYE

Belediyemizin E-Belediye sayfasına ulaşmak ve sorgulama yapmak için tıklayınız

BEYAZ MASA

Belediyemize olan taleplerinizi beyaz masa formunu doldurarak bize ulaştırın

CANLI DESTEK

09:00 – 18:00 saatleri arasında canlı destek hizmetinden yararlanabilirsiniz

AMACIMIZ

“Adının bile bir marka olduğu, Osmanlıdan günümüze bozulmadan gelebilen ve ülkemizin nadide kentlerinden birisi olan Safranbolu’ya hizmet etmek, Safranbolu’yu gelecek nesillere geçmişten adığımız gibi emanet etmek ve daha yaşanılır bir kent haline getirmek için çalışmaktır”...

Dr. Fatih Ürkmezer

Belediye Başkanı

Kadın İnceliğini Filografi Sanatına Yansıtılıyor

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirdiği yüzlerce farklı branşta kurs eğitimleri ile eğitime yenilik getiriyor.

Mahalle aralarında konumlandırılmış 8 ayrı şubesi ile tüm vatandaşlara yürüme mesafesinde ulaşım kolaylığı sağlayan SAKEM İlçe merkezine yaklaşık 7 km mesafede bulunan Yazıköy Toki şubesinde de  kurs eğitimlerini sürdürülüyor.

Eğitmen Aysun Eroğlu tarafından verilen Filofrafi kursunda kursiyerlere çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik bir görünüm kazandırılması işlemi öğretiliyor. Belli örgü teknikleri kullanılarak, hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler, çizgi film karakterleri gibi görsel unsurlar panolar haline getiriliyor. Kursiyerlere, bu tekniği uygulayabilme bilgi ve becerisi kazandırılıyor.

Ülkemizde fazla tanınmayan bu sanatı yaşatmak için kursiyerlerin eğitim aldığını belirten Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer şu sözlere yer verdi “Kursa katılanlar ülkemizde fazla tanınmayan bu sanatı yaşatmak için eğitim alıyorlar. Ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilip belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatı olan Filografi kursunda eşsiz tablolar ortaya çıkıyor.

Filografi kursuna katılanlar, hem yeni bir meslek kazanmak, hem de ülkemizde fazla tanınmayan ve sabır gerektiren bu sanatı yaşatacaklar.”dedi. Geleneksel ve modern eğitim sistemiyle Safranbolu’da ilklere imza atan SAKEM uzman eğitmen kadrosuyla binlerce kursiyere kurs eğitimi veriyor.

Minikler Yerli Malı Haftasını Kutladı

Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM)  bünyesinde hizmet veren Müzik Okulu eğitime devam ediyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde eğitim alan öğrenciler Yerli Malı Haftasını kutladı. Yerli malı tüketiminin öneminin anlatıldığı ve her yıl 12- 18 Aralık arasında kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası, halk arasında Yerli Malı Haftası olarak bilinmekte ve okullar bu haftayı çeşitli etkinliklerle kutlamaktalar.

Müzik Okulu öğrencilerinin şiirleri ile başlayan program renkli görüntülere sahne oldu. Yerli Malı Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte çocuklar, renk renk kartonlardan yaptıkları ve üzerine de çeşitli meyvelerin fotoğraflarını yapıştırdıkları taçları taktı. Evlerinden getirdikleri yiyecekler ile renkli bir sofra hazırlayan minkler, bu birbirinden güzel yiyecekleri arkadaşları ile paylaşmanın mutluluğunu yaşarken güzel ve keyifli bir gününü tadını çıkardı.

Yerli malı kullanımının önemine vurgu yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer yerli malı alınması halinde üretime katkı olacağını ve ülkenin kazanacağından söz ederek şu sözlere yer verdi ‘’ Ne kadar çok üretirsek o kadar zengin bir ülke oluruz. Üretimden uzaklaşırsak bir o kadar dışa bağımlı oluruz. Yerli malını ne kadar çok tercih edersek biz de o kadar başarılı bir ülke konumuna geliriz.

Bu konuda çocuklarımızı bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinlik umarım amacına ulaşmıştır’’dedi. Yerli Malı Haftası etkinliğine katılan aileler ve Öğretmenler çocuklarla hoşça vakit geçirdi.

UNESCO’da 24. Yıl

Safranbolu’ nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınışının 24. yıl dönümü dolayısıyla İMKB Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası ve Safranbolu Belediyesi Müzik Okulu Öğrencileri tarafından konser düzenlendi.

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konsere Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve eşi Miray Ürkmezer, İl Emniyet Müdür Vekili Osman Gül, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Safranbolu'da koruma sürecinin anlatıldığı programda Safranbolu Belediyesi Müzik Okulu öğrencileri solo performanslarını sergiledi. Safranbolu’da koruma sürecinin anlatımının ardından açılış konuşmasını yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Safranbolu'yu korumak ve geleceğe taşımak için yapılan çalışmaları izledik. Bizler ister yerel yönetici ister genel idareci olalım, bu değerlerin şerefini, onurunu ve bilincini taşımamız gerekiyor” dedi.

Safranbolu halkının her yaşında bilinçli bir şekilde bu kültürel mirası, doğal mirası, sokaklarıyla, çeşmeleriyle her zaman korumuş ve geleceğe aktarmayı bildiğini ifade eden Ürkmezer; “  Bize düşen görevde bunları daha da iyi hale getirerek gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bizler bütün paydaşlarımızla her kurumun her sivil toplum kuruluşunun desteğini alıyoruz. Bize destek veren bütün paydaşlarımıza, Safranbolu halkına teşekkür ediyorum. Çalışmalar artarak devam edecek” diye konuştu. Devletin Safranbolu'ya çok büyük destek verdiğini kaydeden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer; “ Tüm Devlet büyüklerimize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca milyonları ağırlayan, büyük misafirperverlik gösteren Safranbolu'ya da teşekkür ediyorum.

Safranbolu Dünyaya örnek olmaya devam edecektir. İnşallah gelecek nesiller sadece bugünkü haliyle değil daha korunmuş halini görecektir. Dünya Miras Kenti Safranbolu'muzun UNESCO'ya dahil oluşunun 24 yılını kutluyor, başta Sayın Valimiz olmak üzere bizleri bu gün yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum" dedi. Safranbolu'nun 24 sene önce UNESCO Dünya Mirası listesine alınarak hak ettiği unvana sahip olduğunu ifade eden Karabük Valisi Fuat Gürel ise yaptığı konuşmada; "Koruma aşamalarını tescil etmek adına güzel bir aşama kaydetmiştir. 

Sokaklarında gezdiğinizde 3 bin yıllık tarihi barındıran bir kenti, özellikle 600 yıllık Osmanlı şehrini görmektesiniz. Atalarımızın ne kadar güzel eserler bıraktığını, sokakların sizi içine alıp eskilere götürdüğünü görebileceğiniz bir şehir. Safranbolu'nun avantajı, bundan yüz sene önce Safranbolu'da yaşayan insanların şehirlerine önem vererek,  koruma düşüncesiyle planlar yapıp günümüze kadar,  hem yöneticileriyle hem de halkın bizzati kendisinin peyderpey restorasyon çalışmalarını hayata geçirmesi denebilir.  Dünyada 20 şehirde böyle bir alt yapı görebiliyoruz,  ünü ülkemizin dışına taşınan bir şehirden bahsediyoruz. Bu hususlarda yöneticilerimizin önderlik yapması çok önemli, ancak bu hususta Safranboluluların çok büyük gayreti olduğu aşikârdır. 

Safranbolu bütünüyle korunan bir şehir ve bundan sonraki süreçte de bütüncül korunma planlarının bozulmadan uygulanması ve gelecek nesillere,  aldığımız korunmuş Safranbolu'nun daha da geliştirilerek taşınması gerekmektedir.   Safranbolu'nun UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmasının 24. yıl dönümünü tebrik ediyorum. İnşallah bu koruma mekanizmasının üzerine bizlerde bir şeyler koymaya devam edeceğiz” dedi.  

Protokol konuşmalarının ardından İMKB Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası tarafından konser verildi. Ayakta alkışlanan konserin ardından sahneye çıkan Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve Eşi Miray Ürkmezer Orkestra Şefi Serdar Yayla, orkestra üyeleri ve solistleri tebrik ederek çiçek takdim ettiler. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

Ürkmezer Her Pazartesi Vatandaşlarla Birlikte

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in başlattığı ve rutin olarak her hafta pazartesi günleri saat 14. 00 da gerçekleşen ‘’Halk Günü Toplantıları’’aralıksız devam ediyor.

Safranbolu Belediyesi Meclis toplantı salonunda gerçekleşen toplantılara her hafta vatandaşların katılımı artarken, Safranbolu’da ilk kez gerçekleşen Halkla Buluşma günleri, her yaştan vatandaşın farklı konulardaki sıkıntılarını Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ‘e bire bir anlatma imkânı sunuyor.

Vatandaşların Ürkmezer’e rahatlıkla dile getirdikleri sorunları, kanunların çerçevesinde çözüme kavuşturuluyor. Göreve başladığı ilk günden bu yana vatandaşla yakın temas halinde olan, devlet otoritesini ve zamanda sıcaklığını halka hissettiren Ürkmezer’’ Görev yaptığımız kentin insanına yakın olmak durumundayız,  böylece beklentilerini, taleplerini daha iyi anlayabiliriz. 

Vatandaşlarımızın bize kolaylıkla ulaşabilmeleri için çeşitli kanallar oluşturduk.  WhatsApp İhbar Hattı ve Halk Toplantıları gibi. Bu vesile ile bizlere doğrudan ulaşılabiliyor ve sorunlarını aktarılabiliyorlar” dedi. Kendilerine verilen görevin bilincinde olduklarını kaydeden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer; “Devletimizin bize verdiği imkânları vatandaşımıza aktarma noktasında aracılık ediyoruz.

Ocak ayından bu yana binlerce vatandaşımız ile bire bir görüşerek taleplerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Belediye Bugün Ne Yapıyor?


2018

ETKİNLİKLER

6-8 EYLÜL ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİBİLGİ