Safranbolu Sakini


Hava Durumu


Kuruluş Yılı


Dekar Safran Tarımı

E-BELEDİYE

Belediyemizin E-Belediye sayfasına ulaşmak ve sorgulama yapmak için tıklayınız

BEYAZ MASA

Belediyemize olan taleplerinizi beyaz masa formunu doldurarak bize ulaştırın

CANLI DESTEK

09:00 – 18:00 saatleri arasında canlı destek hizmetinden yararlanabilirsiniz

AMACIMIZ

“Adının bile bir marka olduğu, Osmanlıdan günümüze bozulmadan gelebilen ve ülkemizin nadide kentlerinden birisi olan Safranbolu’ya hizmet etmek, Safranbolu’yu gelecek nesillere geçmişten adığımız gibi emanet etmek ve daha yaşanılır bir kent haline getirmek için çalışmaktır”...

Dr. Fatih Ürkmezer

Belediye Başkanı

Hoş Geldin Bebek Projesi Ara Vermeden Devam Ediyor

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer’in başlattığı “Hoş Geldin Bebek” projesi kapsamında yeni doğan bebekler ve aileleri, projeyi yürüten Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri tarafından evlerinde ziyaret ediliyor.


Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer, eşi Miray Ürkmezer ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Zülfiye Eraslan Özcan Tunçer ve Ülgen, Oruç ve Çakır ailelerinin ziyaret ettiler.


Yoğun iş temposundan fırsat buldukça ziyaretlere katılan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Dr. Fatih Ürkmezer yeni doğan bebeklerin ailelerine hayırlı evlat, vatanına ve milletine bağlı bireyler olmalarını temenni ederken şunları söyledi;


“Bizler doğumdan ölüme kadar vatandaşımızın yanındayız. Aileye yeni katılan fertler o ailenin en büyük mutluluğudur. O nedenle ailelerimizin mutluluğunu paylaşmak, geleceğimiz olan bebeklerimize huzurlu bir hayat dilemek üzere bu ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Umuyorum ki geleceğimizin teminatı tüm bebeklerimize, daha güzel bir gelecek ve daha güzel bir Safranbolu bırakacağız” dedi.


Ziyarette ailelere hoş geldin bebek seti ve yeni doğan bebeklere yol göstericimiz Kuran-ı Kerim ve Türklüğün bağımsızlığının sembolü olan Türk bayrağı da armağan edildi. Hoş Geldin Bebek ekiplerini evlerinde ağırlamak isteyenler (0-6 aylık bebek sahipleri) ailelerin Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilecekleri belirtildi.

Bir Fidan da Sen Dik

Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi ( SAKEM ) bünyesinde barındırdığı yüzlerce kursun yanı sıra sosyal ve kültürel projelerde de alanında tek olmaya devam ediyor.

SAKEM tarafından gerçekleştirilen ve Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in eşi Miray Ürkmezer’in de katıldığı  Yazıköy TOKİ’deki etkinlikte çam, ceviz ve çeşitli meyve ağaçlarından oluşan 100 fidan dikimi gerçekleşti.

SAKEM kursiyerleri ile çocuklarında katıldığı etkinlik sonrası konuşan Miray Ürkmezer, SAKEM tarafından gerçekleştirilen böylesi güzel ve anlamlı bir etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Bir Fidan da Sen Dik etkinliği ile bir yandan kursiyerlerin hem çevreye güzel bir katkıda bulunduklarını hem de Yazıköy TOKİ’nin daha fazla yeşille buluşmasına destek olduklarını kaydeden Ürkmezer, “Burada amacımız, yaşlı, genç, çocuk demeden herkesin doğaya sahip çıkmasıdır. Bu kapsamda 100 fidan bu gün toprakla buluştu. Burada her yaştan insan var. Bu mutluluk verici. Özellikle hamile bir kardeşimizin doğacak çocuğu için fidan dikmesi bizleri daha da mutlu etti.

Yine bilindiği gibi ilçemiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesinde Pilot Bölge seçildi. Safranbolu başladığı günden bu yana projeye çok büyük destek veriyor. Sayın Kaymakamımızın talimatı ile başlatılan 5 şişe getir, bez çantayı götür projesi ile de çok sayıda plastik atık geri dönüşüme kazandırıldı. Bu vesile ile SAKEM’de üretimi yapılan 200 kadar bez çantayı da hemşerilerimize verdik. Günün bizim için güzel olaylarından bir tanesi de hamile bir hemşerimizin doğacak çocuğu adına fidan dikmesi idi. Bu vesile ile etkinliği düzenleyen ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Ürkmezer, Turistik ve Hediyelik Eşya Yapım Kursunu Ziyaret Etti

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve Eşi Miray Ürkmezer, Ovacuma’da Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR paydaşlığında açılan Turistik ve Hediyelik Eşya Yapımı Kursunu ziyaret ettiler.

Kursiyerlerle bir süre sohbet eden Ürkmezer çifti, el yapımı ürünleri inceledikten sonra Safranbolu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sezai Öztaş’tan kurs hakkında bilgi aldılar.

Safranbolu’nun her bölgesinde SAKEM, İŞKUR, Milli Eğitim ve Halk Eğitim Merkezi paydaşlığında çeşitli alanlarda kursların devam ettiğini hatırlatan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Hanımlar tarafından yapılan el ürünlerinin gayet güzel olduğunu, bu vesile ile aile bütçelerine de katkıda bulunma fırsatı yakaladıklarını söyledi.

Ovacuma’daki Turistik Ve Hediyelik Eşya Yapımı kursunun da bu yüzlerce kurstan sadece bir Tanersi olduğunu kaydeden Ürkmezer; “  Bu kursumuz İŞKUR – Halk Eğitim Merkezi paydaşlığında 15 kursiyerin yer aldığı bir kurs. Yine kursiyerlerimize her gün 30 TL gibi bir rakamda ödeniyor. Bir ay sürecek kursta hanımların kısa sürede neler başarabildiğini de görmekteyiz. Ben bir kez daha kursiyerlerimizi kutluyor, kolaylıklar diliyorum” dedi. 

Ziyaretin sonunda bir kursiyer Miray Ürkmezer’e kolye takdim ederken Miray Ürkmezer ise kursiyere broş hediye ederek teşekkür etti.

Kaymakamlar Evi'nin Restorasyonuna 600 Bin Lira Kaynak

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve ‘Korumanın Başkenti’ olarak anılan Safranbolu’da bulunan tarihi Kaymakamlar Evi'nin restorasyonu için Vilayetler Birliği'nden 600 bin lira destek verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının "Safranbolu'nun Korunması ve Sağlıklaştırılması" projesi kapsamında 1979'da kamulaştırılıp restore edildikten sonra 1981'de Eğitim Merkezi olarak hizmete açılan 19. yüzyıl tarihli Kaymakamlar Evi, son yıllarda ilçede konaklama hizmetlerinin hem sayısal hem de niteliksel artışıyla "müze ev" olarak kullanılıyor.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, yaptığı açıklamada, Kaymakamlar Evi'nin ilçenin en önemli gezi noktalarından birisi olduğunu söyledi.

Çalışmayı 1,5 yıl önce başlattıklarını ifade eden Ürkmezer, "Burası Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli bir binaydı. İşletilmesi, Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılıyor. Biz öncelikle tahsisin Köylere Hizmet Götürme Birliğine geçmesi için çalışma başlattık. Kültür ve Turizm Bakanlığının onay vermesiyle, Milli Emlak Müdürlüğüne geçti. Biz burayı İçişleri Bakanlığı kullanımına alacağız, onun süreci devam ediyor. Bu bina restorasyon görmüş ama artık yıpranma aşamasında. Bu bina yoğun turist çeken yer olduğu için biz bunun da önüne geçmek için restorasyon çalışmalarını başlattık." diye konuştu.

Ürkmezer, restorasyonla ilgili proje yürütüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

"En kısa zamanda Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onayına sunacağız. Bu işin maliyeti önemli. Valiliğimiz vasıtasıyla Vilayetler Birliğine başvurumuzu yaptık. Vilayetler Birliği Başkanımız ve İçişleri Bakan Yardımcımız Muhterem İnce'den gelen bilgi doğrultusunda buraya 600 bin lira destek verecekler."

Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İl Özel İdaresinin desteğiyle iyi bir kaynak aktarıp, binanın aslına uygun şekilde gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacaklarını vurgulayan Safranbolu Kaymakamı vec Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer; "Sayın Cumhurbaşkanımız sürekli Safranbolu'daki konutlara, binalara, Safranbolu'nun kültürel dokusuna vurgu yapıyor. Yaz sezonunun bitmesiyle bu binada geniş çaplı restorasyonun çalışmasına başlayacağız" dedi.

Belediye Bugün Ne Yapıyor?


2018

ETKİNLİKLER