Safranbolu Sakini


Hava Durumu


Kuruluş Yılı


Dekar Safran Tarımı

E-BELEDİYE

Belediyemizin E-Belediye sayfasına ulaşmak ve sorgulama yapmak için tıklayınız

BEYAZ MASA

Belediyemize olan taleplerinizi beyaz masa formunu doldurarak bize ulaştırın

CANLI DESTEK

09:00 – 18:00 saatleri arasında canlı destek hizmetinden yararlanabilirsiniz

AMACIMIZ

“Adının bile bir marka olduğu, Osmanlıdan günümüze bozulmadan gelebilen ve ülkemizin nadide kentlerinden birisi olan Safranbolu’ya hizmet etmek, Safranbolu’yu gelecek nesillere geçmişten adığımız gibi emanet etmek ve daha yaşanılır bir kent haline getirmek için çalışmaktır”...

Dr. Fatih Ürkmezer

Belediye Başkanı

Korumanın Başkentine Rekor Ziyaretçi

"Korumanın Başkenti" Safranbolu, 2018 yılında 1 milyon 263 bin 368 ziyaretçi ağırladı.


Osmanlı mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması, Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran Safranbolu’da turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 67 artış yaşandı.
Türkiye'de kent ölçeğinde UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tek yer olma özelliği taşıyan Safranbolu'da, geçen yıla göre turist sayısı yüzde 14 artışla 1 milyon 263 bin 368 oldu.


Safranbolu'da konaklayan yerli ve yabancı turist sayısı da 315 bin 842 olarak kayıtlara geçti. 218 bin 584 yerli, 97 bin 258 yabancı konaklamalı turist ağırlayan tarihi ilçeyi, en çok Çin ve Tayvan’lılar ziyaret ederken, bu ülkeleri sırasıyla Amerika, Suudi Arabistan, Singapur, Almanya, Malezya, Endonezya, Japonya ve Tayland izledi.


Safranbolu'nun turizm ivmesini her geçen gün artırdığını, geçen yıla göre özellikle yabancı turist sayısında büyük bir artış olduğunu aktaran Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, şöyle devam etti:


"Safranbolu'yu yatılı tercih eden misafirlerimiz 315 bin. Bu bir önceki yıla göre müthiş bir artış. Safranbolu'da 3 bin 500 yatak kapasitesi var, yerli ve yabancı turistlerce özellikle tatil sezonlarında doldurulduğunu görüyoruz. Safranbolu'da her zaman ilkbahar ve yaz mevsimi en başta gelen turizm sezonu ama sonbaharda ormanları, kanyonları, doğal güzellikleriyle beraber Safranbolu'ya ismini veren safranın hasat zamanı. Fotoğraf tutkunları bu hasadı görmek istediği için Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden yerli ve yabancı misafirlerimiz bölgeye geliyor."

Misafirlerimizi Ağırlamaya Her Daim Hazırız


Kış aylarında da yılbaşı, yarıyıl tatili başta olmak üzere kar yağışının ardından da Safranbolu'yu görmeye gelenlerin olduğunu aktaran Ürkmezer, Safranbolu'da yabancı turist potansiyeline bakıldığında daha çok Uzak Doğuluların başı çektiğini dile getirdi.


Ürkmezer, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alması Uzak Doğulu turistlerin Safranbolu'yu tercih etmesinde en başta gelen faktörlerden biri olduğunu belirtti.


Safranbolu Kaymakamlığı ve belediyesi olarak güvenli, huzurlu, temiz ve iyi mal üretiminin olduğu bir Safranbolu için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Ürkmezer, "Sadece tatil günlerinde değil, yılın 365 gününde yerli ve yabancı misafirlerimizi Safranbolu'da ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Safranbolu, otelleriyle konaklarıyla hanları ve hamamlarıyla kanyonları, Cam Terası'yla mağarasıyla gölleriyle olmazsa olmaz Tarihi Çarşısı'yla yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamaya her zaman hazır" dedi.

CHP Heyeti Ürkmezer’i Ziyaret Etti

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Bahtiyar Acar, Belediye Başkan Adayı Elif Köse ve Yönetim  Kurulu Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’i Kaymakamlık Makamında ziyaret ettiler.         

                                                                                                                                                                                             Sohbet havasında geçen ziyarette yoğun iş temposundan kendilerine vakit ayıran Ürkmezer’e teşekkür eden Köse, kendilerinin de Safranbolu için çalışmaktan onur duyacaklarını söyledi.            

                                                                                                                                                                                                       Ürkmezer ise nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederken, “Yerel seçimlerin şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

MHP Heyetinden Ürkmezer’e Nezaket Ziyareti

Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Celal Tokatlı, Belediye Başkan Adayı Fatma Danışman ve Yönetim Kurulu Üyeleri Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’i ziyaret ettiler.          

                                                                                                                                                                                           Ziyarette kısaca Safranbolu için planladıkları projelerden söz eden Danışman, Ürkmezer’e Safranbolu’daki başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etti.      

                                                                                                                                                                                           Ziyaretten mutluluk duyduğunu belirten Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ise, Seçim sürecinin ve seçim sonrasının ülkemiz ve milletlimiz için hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Uzmanlar Sıfır Atık İçin Safranbolu’da

Safranbolu’nun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan ve Safranbolu’nun Pilot Bölge seçildiği Sıfır Atık projesi kapsamında ilçede çalışmalar hız kazandı.


Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un geçtiğimiz hafta Safranbolu ziyaretinde Pilot Bölge Safranbolu açıklamasının ardından Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer tarafından hız kazandırılan çalışmalar kapsamında bu gün de Bakanlıktan konunun uzmanları Safranbolu’yu ziyaret etti.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü personelleri Uzman Arzu İnce, Uzman Şule Bektaş, Uzman Yardımcısı Sabahattin Turan, Kimya Mühendisi Gönül Su ve Biyolog Serpil Akın tarafından Sabah saatlerinde Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’e Safranbolu Belediyesinde konunun muhatabı birim müdür ve amirlerine proje kapsamında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında bir brifing verildi.


Ekip brifingin ardından Safranbolu’da incelemelerde bulunurken Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve ekibine teşekkür ederek akşam saatlerinde Safranbolu’dan ayrıldı.


Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ürkmezer; “ Safranbolu korumacılıktaki başarısını ülkemiz için oldukça önemli bir proje olan Sıfır Atık’ta da gösterdi. Kısa sürede binlerce plastik şişe geri dönüşüme kazandırıldı” dedi.


Konu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen uzmanlar tarafından daha geniş kapsamlı bilgilendirme toplantısı yaptıklarını kaydeden Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer; “ Toplantıda, tüketimi azaltmak, tekrar kullanılan, yenilenebilen veya geri dönüşebilen ürünlerin üretimini teşvik etmek, sürdürülebilir ürünler satın almak ve geri dönüşümü artırmak gibi konuları görüştük. Bununla beraber uygulamanın nasıl olacağı, projede nasıl bir yol izleneceğini de konuştuk. Burada daha önce de söylediğim gibi amacımız vatandaşlarımız, market sahipleri ve tüm STK’ların da katılımı ile ilçemizde çevre bilincini yerleştirmek. Kısa süre içerisinde verilen destek zaten Safranbolu’nun projede çok kısa sürede büyük bir yol kat edeceğini gösteriyor” diye konuştu.


Sıfır Atık Projesi ile Ekonomiye hammadde sağlanmış olacağını bununla birlikte, doğal kaynakların tüketimi azalacağını, çöp depolama alanlarında yer tasarrufu yapılacağını, bu atıkların doğaya atılmayarak çevremizde kirlilik yaratması ve diğer canlıların da yaşamlarını tehlikeye atmasının önlenmiş olacağını ifade eden Ürkmezer, “Başta Sayın Bakanımız olmak üzere Pilot Bölge Safranbolu’da Sıfır Atık Projesine destek veren herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Belediye Bugün Ne Yapıyor?


2018

ETKİNLİKLER

6-8 EYLÜL ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİBİLGİ