Aranacak kelimeleri giriniz:

700 Gönül Elçisi Türk Kültürünü Öğreniyor

Kayıt Tarihi : 26 Temmuz 2017 Bu haber 516 defa okundu

Yunus Emre Enstitüsünün 8'incisini gerçekleştirdiği Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında bu yıl Türkiye’ye 57 ülkeden 700 gönül elçisi gelerek 22 farklı şehirde, 23 üniversitede Türk dilini ve kültürünü yerinde tanıyıp öğreniyor.

Karabük Üniversitesi de Yunus Emre Enstitüsü ile yapılan protokole bağlı olarak KBÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)’de; Arnavutluk, Filistin, Afganistan, Bosna Hersek, Romanya, İran, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Lübnan, Sudan ve Ürdün olmak üzere 12 farklı ülkeden gelen 17 öğrenciye Türkçe öğretmenin yanı sıra Türk kültürü tanıtımı gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda ziyaretler gerçekleştiren gurup Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer’i makamında ziyaret etti.

Ziyaret sırasında misafirlerle tek tek tanışıp ilgilenen Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer bu projenin ülkemiz için gerçekten çok önemli olduğunu ve farklı ülkelerden gelen misafirleri ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Gönül elçisi öğrenciler Karabük Üniversitesi TÖMER’de; Türkçe konuşma, yazma, dinleme ve okuma dersleri alırken diğer taraftan halk oyunları eğitimi, okçuluk, ebru, geleneksel el sanatları, farklı spor faaliyetleri, yöresel yemekler  ve akşamları da çeşitli eğlenceli aktiviteler gerçekleştiriyor. Hafta sonları şehir dışı gezileri ile Türkiye’nin doğal, tarihi ve beşeri güzelliklerini de keşfedecek olan öğrenciler 20 Ağustos’ta Karabük’ten İstanbul’a geçecekler. Programın kapanışı ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığınca himaye edilecek. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Yunus Emre’nin dili ile dünyaya barış mesajı verecek.

Ürkmezer ziyaretin ardından misafirlere çeşitli hediyeler takdim etti. 


Kültürel Yayınlar

Safran Çiçeği

DEVAMINI OKU

Safran Lokumu

DEVAMINI OKU

Safranbolu Tarihi

DEVAMINI OKU

Tasarım / Yazılım Armina Yazılım
safranbolu, safranbolu belediyesi, Safranbolu Belediyesi Resmi Web Sitesi